22.02.2022

Zaangażowanie to najpiękniejsza rzecz, którą można dać drugiej osobie, a w Domu Aniołów Stróżów potrzeba wiele dobrych rąk i otwartych serc, by zaopiekować się tak liczną – ponad 600-osobową aniołową rodziną… Społeczna odpowiedzialność biznesu daje możliwość pomocy i włączenia się w życie Domu Aniołów Stróżów na bardzo wiele sposobów – w formie wsparcia finansowego lub rzeczowego, zaangażowania w organizowane przez nas wydarzenie, wolontariatu pracowniczego czy zakupów w charytatywnym sklepiku.

Dla świata biznesu bycie społecznie odpowiedzialnym oznacza wzmocnienie zrównoważonego rozwoju społecznego i ekonomicznego, zwiększenie motywacji pracowników, budowanie relacji z otoczeniem, ale i pozytywne postrzeganie na zewnątrz jako firma wyznająca wartości podobne jak wspierana organizacja.

– mówi Monika Bajka, Prezes naszego Stowarzyszenia.

Współpraca Domu Aniołów Stróżów z TAURON Polska Energia to wspaniały przykład synergii między światem biznesu a organizacją pozarządową. Realizując wiele wspólnych inicjatyw, od lat razem niesiemy pomoc potrzebującym wsparcia dzieciom, podopiecznym Domu Aniołów Stróżów.

TAURON angażuje się między innymi w realizację wielu wydarzeń, takich jak Europejski Kongres Ekonomiczny, pikniki rodzinne, Anielskie Lato czy kolejną edycję charytatywnego Biegu. Nasza współpraca to także organizacja zbiórki rzeczowej wśród pracowników naszego Partnera – „Pomagamy do kwadratu” – w ramach której gromadzone są produkty niezbędne Aniołom do codziennego prowadzenia placówek (w ub. roku było to aż 1,5 tony darów, o czym pisaliśmy tutaj). W ostatnim czasie TAURON włączył się także m. in. w budowę ogrodu sensorycznego dla maluchów w Katowicach-Załężu.

W 2022 roku TAURON Polska Energia został po raz trzeci Partnerem Głównym Domu Aniołów Stróżów.

Europejski Kongres Gospodarczy 2022

Anioły na Kongresie pojawiają się regularnie od 7 lat w charakterze partnera społecznego wydarzenia. Udział w Kongresie oznacza dla nas wyjątkową szansę na prezentację działalności Domu Aniołów Stróżów, a także nawiązanie nowych kontaktów, które później przekładają się na kolejne możliwości pomocy naszym podopiecznym. Cieszymy się, że na Kongresie mocno wybrzmiewa głos organizacji pozarządowych i wagi społecznej odpowiedzialności. Za każdym razem zapraszamy kongresowych gości do udziału w akcji społecznej na aniołowym stoisku na rzecz wsparcia naszych podopiecznych.

W ub. roku wspólnie z TAURON aktywizowaliśmy uczestników poprzez udział w przestrzennej grze, która została stworzona tak, by w prosty sposób odzwierciedlać rzeczywistość oraz codzienne zmagania podopiecznych Domu Aniołów Stróżów – zarówno poprzez grafikę jak i ukryte na planszy pytania. Każda poprawna odpowiedź na pytanie oznaczała punkt w postaci cegiełki ok. 70 zł przekazanej przez TAURON Polska Energia oraz Stalexport Autostrada Małopolska S.A.

W tym roku Kongres odbył się w dniach 25 – 27.04.2022. Tym razem anielskie stoisko przypominało śląskie podwórko.

Na stoisku panowie w garniturach skakali na skakance, a panie w garsonkach grały w kapsle. Każdy uczestnik mógł cofnąć się do czasów dzieciństwa i zagrać w kapsle, klasy, poskakać na skakance lub w gumę, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie przy trzepaku dzięki „wypożyczonej” nam od TAURON Polska Energia fotobudce. Udział w dowolnej aktywności oznaczał przekazanie 100 zł od kongresowych partnerów Aniołów – TAURON Polska Energia oraz Stalexport Autostrada Małopolska S.A. na wsparcie podopiecznych Domu Aniołów Stróżów. Warto podkreślić, że o mądrym i odpowiedzialnym pomaganiu, współpracy z biznesem i społecznej odpowiedzialności opowiadaliśmy nie tylko na stoisku, ale także na scenie – Monika Bajka, Prezes Stowarzyszenia, była panelistką debaty „Odpowiedzialność i etyka w biznesie”, o czym szerzej pisaliśmy tutaj.

O projekcie opowiadaliśmy tak:

Chcemy stworzyć Podwórko Dziecięcych Marzeń. Z jednej strony będzie to przestrzeń do zabawy, a z drugiej miejsce w którym nasi podopieczni podzielą się swoimi przemyśleniami. Na kolorowych karteczkach znajdą się marzenia dzieci, które mamy pod swoimi skrzydłami. O czym marzą maluchy? M.in. żeby pierwszy raz pojechać na wakacje, żeby nikt im nie dokuczał i żeby przejść do następnej klasy.

– wyjaśniała Monika Bajka, Prezes Stowarzyszenia Dom Aniołów Stróżów.

TAURON Biegnij dla Aniołów

Od dwóch lat TAURON jest głównym partnerem tego wydarzenia, co oznacza możliwość szeroko zakrojonej ekspozycji marki na materiałach promocyjnych, w przestrzeni publicznej, social mediach i mediach tradycyjnych.

2021

Ponad 300 zawodników, w różnym wieku – najstarszy zawodnik miał 79 lat, a najmłodszy biegnący na swoich nogach – ledwie 7 – spotkało się w maju ubiegłego roku w sercu Katowic, by pobiec i wesprzeć potrzebujące dzieci. W tym roku spróbujemy pobić ten rekord – na wspólny Charytatywny Bieg z okazji Dnia Dziecka TAURON BIEGNIJ DLA ANIOŁÓW! w dobrej sprawie zapraszamy 5 czerwca. Zapisy na wydarzenie ruszą początkiem maja.

2022

Rekordy pobite! Najmłodszy uczestnik miał nieco ponad pół roku, a najstarsza uczestniczka 68 lat. Oboje pojawili się na mecie, a wraz z nimi prawie pół tysiąca biegaczy! W niedzielę 5 czerwca z okazji Dnia Dziecka w Parku Kościuszki w Katowicach odbyła się 3 edycja charytatywnego biegu TAURON Biegnij dla Aniołów połączonego z całodziennym Piknikiem Rodzinnym. Całkowity dochód ze sprzedaży wszystkich pakietów startowych przeznaczymy na wakacje oraz codzienną opiekę nad ponad 600 podopiecznymi Domu Aniołów Stróżów – dzieci z trudnych środowisk Śląska i Zagłębia – a także dziećmi, które pod skrzydła Aniołów trafiają z ogarniętej wojną Ukrainy.

TAURON i Anioły łączą siły dla klimatu

Najmłodsi podopieczni Domu Aniołów Stróżów – przedszkolaki w wieku od 2,5 do 6 lat – uwielbiają bawić się na zewnątrz Domu Aniołów Stróżów w Katowicach – Załężu. Niestety wyłożone kostką betonową podwórko jest jednak miejscem, w którym w upale takie maluchy nie są w stanie długo wytrzymać, a park – choć położony niedaleko – jest dla nich odległością nie do pokonania…

Dzięki przychylności władz Miasta Katowice, a także TAURON Polska Energia, stworzyliśmy dla maluchów Anielski Ogród Klimatyczny, który stał się dla nich bezpieczną, stymulującą, ekologiczną przestrzenią, również o znaczeniu terapeutycznym. To wyjątkowe miejsce, w którym z bliska można przyjrzeć się naturalnym procesom oddziaływania na klimat. Na ten rok wspólnie z TAURON zaplanowaliśmy m.in. sadzenie i wysiewanie roślin, pielęgnowanie ogrodu, wykorzystanie elementów hortiterapii w pracy z podopiecznymi Stowarzyszenia czy wykorzystywanie ogrodu do zajęć uczących ekologicznego sposobu życia, wypracowywanie wśród podopiecznych ekologicznych nawyków. TAURON miał także możliwość zaangażowania pracowników w ramach wolontariatu pracowniczego do prac ogrodowych razem z podopiecznymi.

Po wielu miesiącach wyzwań, zbierania funduszy, przygotowań i pracy w ogrodzie 29.09.2022 roku oficjalnie otwarliśmy Anielski Ogród Klimatyczny. Wydarzeniu towarzyszył Piknik Rodzinny z TAURONEM połączony ze wspaniałymi artystycznymi występami. Więcej o otwarciu Ogrodu pisaliśmy tutaj.

To tutaj dzieci uczą się ekologicznych nawyków i wzmacniają poczucie własnej wartości, sprawczości i samodzielności. Nasi podopieczni sami wysiali nasiona, dbali o rośliny i zebrali pierwsze owoce. To ważne doświadczenie, w czasach kiedy wszystko można kupić w sklepie. Naszym celem jest też nauka ekologii, dlatego w ogrodzie znajduje się kompostownik i pojemnik na deszczówkę.

– opowiadała o projekcie Monika Bajka, Prezes Domu Aniołów Stróżów.

Anielskie Lato z TAURONEM

Anielskie Lato to organizowana przez nas co roku inicjatywa skierowana do dzieci i młodzieży ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym, niewyjeżdżających na letni wypoczynek poza miasto. W ramach projektu przewidziane są codzienne zajęcia, animacje, warsztaty na podwórkach, placach zabaw czy boiskach. Z projektu korzysta w czasie wakacji ponad 200 dzieci.

TAURON po raz kolejny włączył się w akcję jako jej tytularny partner, o czym informowaliśmy w naszych kanałach komunikacji oraz mediach.

W tym roku Anielskie Lato odbywało się po raz 12. – 292 dzieci w 3 miastach, 8 tygodni tematycznych, średnio 5 godzin zajęć każdego dnia, a do tego słońce, radość i bezpiecznie spędzony czas – tak wyglądało w tym roku Anielskie Lato z TAURONEM, projekt dla dzieci i młodzieży z wykluczonych społecznie środowisk spędzających na wakacje w swoim mieście, który w Domu Aniołów Stróżów organizowaliśmy już  raz. Za nami dwa miesiące – prawie 1200 godzin – przeprowadzonych bezpłatnych zajęć, warsztatów i wycieczek.

Zespół naszych wychowawców pracował nad programem adekwatnym do potrzeb każdej z grup wiekowych naszych podopiecznych. Wszystko po to, by zapewnić dzieciom bezpieczeństwo i opiekę każdego dnia wakacji. „Wycisnęliśmy” ten czas jak cytrynę. Wspólnie z dziećmi wiele się nauczyliśmy, nawiązaliśmy nowe relacje i lepiej się poznaliśmy, odnaleźliśmy i szlifowaliśmy dziecięce pasje i talenty. Więcej o podsumowaniu akcji tegorocznej edycji Anielskiego Lata z TAURONEM pisaliśmy tutaj.

Pomagamy do kwadratu

Od pięciu lat TAURON organizuje na rzecz Aniołów akcję „Pomagamy do kwadratu” z zakresu wolontariatu pracowniczego, w ramach której przekazuje nam artykuły niezbędne do codziennego funkcjonowania Domu Aniołów Stróżów.

Ten trudny, wojenny rok pokazał, że tauronowe serca są pełne dobroci. Wzruszeniem napełnia mnie widok darów pomimo, że w ciągu tego roku skokowo wzrosła liczba potrzebujących. Aniołowie Stróże z naszej firmy bacznie obserwują świat i potrafią pomóc tym, który tej pomocy szczególnie potrzebują.

– podkreślał Paweł Szczeszek, Prezes Zarządu TAURON Polska Energia, w czasie tegorocznej odsłony akcji.

1000 kilogramów żywności, artykułów papierniczych, kosmetycznych, chemicznych oraz zabawek, a także płyta indukcyjna trafiło do podopiecznych Domu Aniołów Stróżów – to efekt tegorocznej odsłony akcji „Pomagamy do kwadratu”. Dary zostały nam przekazane 04.11.2022 roku w naszym Domu na Załężu – tutaj można zobaczyć galerię zdjęć z tego wyjątkowego spotkania.

Tauronkowa Eko Przedszkolandia

Tauronkowa Eko Przedszkolandia jest programem skierowanym do najmłodszej grupy wiekowej podopiecznych Domu Aniołów Stróżów (przedszkolaków w wieku od 2 do 5 lat). Dzięki wsparciu TAURON możemy świadczyć na rzecz dzieci bieżącą pomoc psychologiczną, pedagogiczną i edukacyjną przy pomocy zabawy. W ramach projektu realizujemy cotygodniowe zajęcia uwzględniające motyw Tauronka, energii, bezpieczeństwa, ekologii (w tym: „zadanie tygodnia” – praca plastyczna z Tauronkiem, udział każdego dziecka zostanie nagrodzony).

Program realizujemy nieprzerwanie od kilku lat dzięki współpracy z TAURONEM, którego efekty prezentujemy w naszych kanałach komunikacji, z uwzględnieniem ekspozycji marki naszego Partnera.

Piknik rodzinny z TAURONEM

29.09.2022 w Domu Aniołów Stróżów na katowickim Załężu zorganizowaliśmy Piknik Rodzinny z TAURONEM – wydarzenie skupione na spotkaniu rodzinnym i promowaniu wartości, jakimi są rodzina, relacje i więzi. Akcja skierowana była do podopiecznych Stowarzyszenia wraz z rodzinami i lokalnej społeczności.

Zespół Domu Aniołów Stróżów wraz naszymi podopiecznymi, wolontariuszami oraz przyjaciółmi przygotował wspaniały program artystyczny. Na scenie wystąpił nasz zespół taneczny ACO Crew, który regularnie trenuje w Domu w Chorzowie Batorym oraz grupa śpiewająca Anioły. Zespół wykonał piosenkę „Meluzyna” i „Małomiasteczkowy”. To dla nas powód do ogromnej dumy, kiedy na scenie występują nasi podopieczni. Wiemy, że wielu z nich musiało pokonać lęk, a wszyscy włożyli w przygotowania mnóstwo pracy. Tym bardziej cieszymy się, że podczas Pikniku na Załężu wszystko wyszło śpiewająco. Gościnnie wystąpił też Piotr Klima, utalentowany 13-latek z Katowic, który brał udział m.in. w The Voice Kids i Eurowizji Junior. O część sportową zadbało dwóch Kamilów, którzy przygotowali dla uczestników wydarzenia warsztaty bokserskie.

Piknik towarzyszył uroczystemu otwarciu Anielskiego Ogrodu Klimatycznego.

#BIZNESPOMAGA

Inicjatywa #BIZNESPOMAGA ma na celu docenienie firm, które mimo tak trudnej obecnej sytuacji rynkowej ciągle pomagają innym.

W przypadku współpracy z TAURON to cykl rozmów, wywiadów, informacji z partnerami Stowarzyszenia umieszczony na stronie www Stowarzyszenia oraz w mediach społecznościowych, w tym wywiady również z przedstawicielem Grupy TAURON.

Aktualności