22.02.2022

Zaangażowanie to najpiękniejsza rzecz, którą można dać drugiej osobie, a w Domu Aniołów Stróżów potrzeba wiele dobrych rąk i otwartych serc, by zaopiekować się tak liczną – ponad 600-osobową aniołową rodziną… Społeczna odpowiedzialność biznesu daje możliwość pomocy i włączenia się w życie Domu Aniołów Stróżów na bardzo wiele sposobów – w formie wsparcia finansowego lub rzeczowego, zaangażowania w organizowane przez nas wydarzenie, wolontariatu pracowniczego czy zakupów w charytatywnym sklepiku.

Dla świata biznesu bycie społecznie odpowiedzialnym oznacza wzmocnienie zrównoważonego rozwoju społecznego i ekonomicznego, zwiększenie motywacji pracowników, budowanie relacji z otoczeniem, ale i pozytywne postrzeganie na zewnątrz jako firma wyznająca wartości podobne jak wspierana organizacja.

– mówi Monika Bajka, Prezes naszego Stowarzyszenia.

Współpraca Domu Aniołów Stróżów z TAURON Polska Energia to wspaniały przykład synergii między światem biznesu a organizacją pozarządową. Realizując wiele wspólnych inicjatyw, od lat razem niesiemy pomoc potrzebującym wsparcia dzieciom, podopiecznym Domu Aniołów Stróżów.

TAURON angażuje się między innymi w realizację wielu wydarzeń, takich jak Europejski Kongres Ekonomiczny, pikniki rodzinne, Anielskie Lato czy kolejną edycję charytatywnego Biegu. Nasza współpraca to także organizacja corocznej zbiórki rzeczowej wśród pracowników naszego Partnera – „Pomagamy do kwadratu” – w ramach której gromadzone są produkty niezbędne Aniołom do codziennego prowadzenia placówek (w ub. roku było to aż 1,5 tony darów, o czym pisaliśmy tutaj). W ostatnim czasie TAURON włączył się także m. in. w budowę ogrodu sensorycznego dla maluchów w Katowicach-Załężu.

W 2023 roku TAURON Polska Energia został po raz 4. Partnerem Głównym Domu Aniołów Stróżów.

Europejski Kongres Gospodarczy 2023

Anioły na Kongresie pojawiają się regularnie od 8 lat w charakterze partnera społecznego wydarzenia. Udział w Kongresie oznacza dla nas wyjątkową szansę na prezentację działalności Domu Aniołów Stróżów, a także nawiązanie nowych kontaktów, które później przekładają się na kolejne możliwości pomocy naszym podopiecznym. Cieszymy się, że na Kongresie mocno wybrzmiewa głos organizacji pozarządowych i wagi społecznej odpowiedzialności. Za każdym razem zapraszamy kongresowych gości do udziału w akcji społecznej na aniołowym stoisku na rzecz wsparcia naszych podopiecznych.

2021 – wspólnie z TAURON aktywizowaliśmy uczestników poprzez udział w przestrzennej grze, która została stworzona tak, by w prosty sposób odzwierciedlać rzeczywistość oraz codzienne zmagania podopiecznych Domu Aniołów Stróżów – zarówno poprzez grafikę jak i ukryte na planszy pytania. Każda poprawna odpowiedź na pytanie oznaczała punkt w postaci cegiełki ok. 70 zł przekazanej przez TAURON Polska Energia oraz Stalexport Autostrada Małopolska S.A. Więcej informacji tutaj.

2020 – akcja przebiegała pod hasłem „Buduj z nami DOM, pomaganie ma MOC!”. Zaprosiliśmy uczestników EKG do jazdy na rowerkach stacjonarnych, ale nie tylko, bo tym razem wytwarzały one energię, która wprawiła w ruch elektryczne samochody. Pomysł miał bezpośredni związek z partnerami głównymi Domu Aniołów Stróżów podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego: TAURON Polska Energia oraz Stalexport Autostrada Małopolska zadeklarowali przekazanie na rzecz podopiecznych organizacji łącznie 40 000 zł (50 zł za każde 19 okrążeń).

2021 – „GRAMY O LEPSZĄ PRZYSZŁOŚĆ DZIECI. Dodaj im skrzydeł!” – pod takim hasłem odbywała się akcja społeczna Domu Aniołów Stróżów w czasie Kongresu. Wraz z partnerami: TAURON Polska Energia SA. oraz Stalexport Autostrada Małopolska SA. zachęcaliśmy uczestników do wzięcia udziału w grze przestrzennej, która została wymyślona w taki sposób, by odzwierciedlać rzeczywistość oraz codzienne zmagania podopiecznych Stowarzyszenia. Na planszy znajdowały się pola z pytaniami dotyczącymi sytuacji dzieci z trudnych i biednych środowisk oraz dwa pola specjalne z pytaniami dotyczącymi naszych Partnerów. Poprawna odpowiedź na zadane pytanie (a jest ich na planszy aż 10) oznaczała punkt w postaci naklejki o wartości 70 zł – Anielskiego Pióra, które uczestnicy naklejali na głównej ścianie stoiska, jako symbol przekazanego wsparcia.

2022 – anielskie stoisko przypominało śląskie podwórko. Na stoisku panowie w garniturach skakali na skakance, a panie w garsonkach grały w kapsle. Każdy uczestnik mógł cofnąć się do czasów dzieciństwa i zagrać w kapsle, klasy, poskakać na skakance lub w gumę, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie przy trzepaku dzięki „wypożyczonej” nam od TAURON Polska Energia fotobudce. Udział w dowolnej aktywności oznaczał przekazanie 100 zł od kongresowych partnerów Aniołów – TAURON Polska Energia oraz Stalexport Autostrada Małopolska S.A. na wsparcie podopiecznych Domu Aniołów Stróżów. Warto podkreślić, że o mądrym i odpowiedzialnym pomaganiu, współpracy z biznesem i społecznej odpowiedzialności opowiadaliśmy nie tylko na stoisku, ale także na scenie – Monika Bajka, Prezes Stowarzyszenia, była panelistką debaty „Odpowiedzialność i etyka w biznesie”, o czym szerzej pisaliśmy tutaj.

2023 – nasi goście zapełniali różnorodnymi barwami olbrzymią, kilkumetrową kolorowankę pod hasłem „Zmalujmy razem coś dobrego”. Kolorowankę tworzyły ściany aniołowego stoiska. Można było sobie również zrobić zdjęcie w pamiątkowej fotobudce przekazaną na ten cel przez TAURON Polska Energia S.A.

TAURON Biegnij dla Aniołów 2023

Od 3 lat TAURON jest głównym partnerem charytatywnego Biegu, który organizujemy z okazji dnia dziecka. Dla TAURON to możliwość szeroko zakrojonej ekspozycji marki na materiałach promocyjnych, w przestrzeni publicznej, social mediach i mediach tradycyjnych.

2021 – ponad 300 zawodników, w różnym wieku – najstarszy zawodnik miał 79 lat, a najmłodszy biegnący na swoich nogach – ledwie 7 – spotkało się w maju ubiegłego roku w sercu Katowic, by pobiec i wesprzeć potrzebujące dzieci. W tym roku spróbujemy pobić ten rekord – na wspólny Charytatywny Bieg z okazji Dnia Dziecka TAURON BIEGNIJ DLA ANIOŁÓW! w dobrej sprawie zapraszamy 5 czerwca. Zapisy na wydarzenie ruszą początkiem maja.

2022 – rekordy pobite! Najmłodszy uczestnik miał nieco ponad pół roku, a najstarsza uczestniczka 68 lat. Oboje pojawili się na mecie, a wraz z nimi prawie pół tysiąca biegaczy! W niedzielę 5 czerwca z okazji Dnia Dziecka w Parku Kościuszki w Katowicach odbyła się 3 edycja charytatywnego biegu TAURON Biegnij dla Aniołów połączonego z całodziennym Piknikiem Rodzinnym. Całkowity dochód ze sprzedaży wszystkich pakietów startowych przeznaczymy na wakacje oraz codzienną opiekę nad ponad 600 podopiecznymi Domu Aniołów Stróżów – dzieci z trudnych środowisk Śląska i Zagłębia – a także dziećmi, które pod skrzydła Aniołów trafiają z ogarniętej wojną Ukrainy.

2023 – znów pobiliśmy rekordy, z Aniołami pobiegło 50% więcej biegaczy niż w ubiegłym roku, a konkretnie ponad 600 ludzi o dobrych sercach. W niedzielę 4 czerwca odbyła się 4. edycja charytatywnego biegu TAURON Biegnij dla Aniołów. Najmłodszy z nich miał niespełna 4 miesiące, a najstarszy – 63 lata. Tradycyjnie Biegom towarzyszył pełen atrakcji całodzienny Piknik Rodzinny. Nie mogło zabraknąć strefy chill out, masażu i jogi na trawie, prawdziwej rajdówki, animacji, gier i malowania buziek dla maluchów oraz strefy gastro, w której każdy mógł znaleźć coś pysznego dla siebie. BYŁA MOC!

TAURON i Anioły łączą siły dla klimatu

Najmłodsi podopieczni Domu Aniołów Stróżów – przedszkolaki w wieku od 2,5 do 6 lat – uwielbiają bawić się na zewnątrz Domu Aniołów Stróżów w Katowicach – Załężu. Niestety wyłożone kostką betonową podwórko jest jednak miejscem, w którym w upale takie maluchy nie są w stanie długo wytrzymać, a park – choć położony niedaleko – jest dla nich odległością nie do pokonania…

Dzięki przychylności władz Miasta Katowice, a także TAURON Polska Energia, stworzyliśmy dla maluchów Anielski Ogród Klimatyczny, który stał się dla nich bezpieczną, stymulującą, ekologiczną przestrzenią, również o znaczeniu terapeutycznym. To wyjątkowe miejsce, w którym z bliska można przyjrzeć się naturalnym procesom oddziaływania na klimat.

Po wielu miesiącach wyzwań, zbierania funduszy, przygotowań i pracy w ogrodzie 29.09.2022 roku oficjalnie otwarliśmy Ogród. Wydarzeniu towarzyszył Piknik Rodzinny z TAURONEM połączony ze wspaniałymi artystycznymi występami – wydarzenie skupione na spotkaniu rodzinnym i promowaniu wartości, jakimi są rodzina, relacje i więzi. Więcej o otwarciu Ogrodu pisaliśmy tutaj.

Tutaj dzieci uczą się ekologicznych nawyków i wzmacniają poczucie własnej wartości, sprawczości i samodzielności. Nasi podopieczni sami wysiali nasiona, dbali o rośliny i zebrali pierwsze owoce. To ważne doświadczenie, w czasach kiedy wszystko można kupić w sklepie. Naszym celem jest też nauka ekologii, dlatego w ogrodzie znajduje się kompostownik i pojemnik na deszczówkę.

– opowiada o projekcie Monika Bajka, Prezes Domu Aniołów Stróżów.

 

Anielskie Lato z TAURONEM

Anielskie Lato to organizowana przez nas w wakacje od 13. lat inicjatywa skierowana do dzieci i młodzieży ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym, niewyjeżdżających na letni wypoczynek poza miasto. W ramach projektu przewidziane są codzienne zajęcia, animacje, warsztaty na podwórkach, placach zabaw czy boiskach oparte na sprawdzonej formule 8 tygodni tematycznych. Zespół naszych wychowawców pracuje nad programem adekwatnym do potrzeb każdej z grup wiekowych naszych podopiecznych. Wszystko po to, by zapewnić dzieciom bezpieczeństwo i opiekę każdego dnia wakacji. Wspólnie z dziećmi wiele się uczymy, nawiązujemy nowe relacje i lepiej się poznajemy, szlifujemy dziecięce pasje i talenty.

2022 – z programu skorzystało 292 dzieci w 3 miastach. Każdego dnia odbywało się średnio po 5 godzin w każdej lokalizacji – łącznie prawie 1200 godzin przeprowadzonych bezpłatnych zajęć, warsztatów i wycieczek. Więcej o podsumowaniu akcji pisaliśmy tutaj.

2023 – z programu skorzystało 282 dzieci w 3 miastach. Każdego dnia odbywało się średnio po 5,5 godziny zajęć w każdej lokalizacji – łącznie to 1031 godzin bezpłatnych zajęć, wycieczek, warsztatów. Więcej o podsumowaniu akcji pisaliśmy tutaj.

TAURON włącza się w akcję Anielskie Lato jako jej tytularny partner – Anielskie Lato z TAURONEM.

Pomagamy do kwadratu

Co roku TAURON organizuje na rzecz Aniołów akcję „Pomagamy do kwadratu” z zakresu wolontariatu pracowniczego, w ramach której przekazuje nam artykuły niezbędne do codziennego funkcjonowania Domu Aniołów Stróżów. W tym roku pracownicy TAURON będą organizować akcję po raz 6.

Co roku otrzymujemy około 1000 kilogramów żywności, artykułów papierniczych, kosmetycznych, chemicznych i zabawek, a także innych produktów, będących odpowiedzią TAURON na bieżące potrzeby Domu Aniołów Stróżów.

Informacja o finale akcji: 2023, 2022, 2021, 2020.

Tak zaangażowanie teamu Grupy TAURON podsumowuje Paweł Szczeszek, Prezes Zarządu TAURON Polska Energia:

Do potrzebujących trafiło to, czego najbardziej potrzebują: żywność, artykuły higieniczne i przemysłowe, artykuły szkolne i papiernicze. Podopieczni Domu Aniołów Stróżów potrzebują wsparcia, które pomoże im rozwinąć skrzydła. Cieszy mnie, że nasi pracownicy po raz kolejny aktywnie zaangażowali się w pomoc, która trafi do lokalnych społeczności na Śląsku, gdzie koncentrujemy naszą działalność biznesową.

Tauronkowa Eko Przedszkolandia

Tauronkowa Eko Przedszkolandia jest programem skierowanym do najmłodszej grupy wiekowej podopiecznych Domu Aniołów Stróżów (przedszkolaków w wieku od 2 do 5 lat). Dzięki wsparciu TAURON możemy świadczyć na rzecz dzieci bieżącą pomoc psychologiczną, pedagogiczną i edukacyjną przy pomocy zabawy. W ramach projektu realizujemy cotygodniowe zajęcia uwzględniające motyw Tauronka, energii, bezpieczeństwa, ekologii (w tym: „zadanie tygodnia” – praca plastyczna z Tauronkiem, udział każdego dziecka zostanie nagrodzony).

Program realizujemy nieprzerwanie od kilku lat dzięki współpracy z TAURONEM, którego efekty prezentujemy w naszych kanałach komunikacji, z uwzględnieniem ekspozycji marki naszego Partnera.

#BIZNESPOMAGA

Inicjatywa #BIZNESPOMAGA ma na celu docenienie firm, które mimo tak trudnej obecnej sytuacji rynkowej ciągle pomagają innym.

W przypadku współpracy z TAURON to cykl rozmów, wywiadów, informacji z partnerami Stowarzyszenia umieszczony na stronie www Stowarzyszenia oraz w mediach społecznościowych, w tym wywiady również z przedstawicielem Grupy TAURON.

Aktualności