29.09.2022

Udało się! Dzięki ogromnym sercom wielu przyjaciół Domu Aniołów Stróżów, po wielu miesiącach wyzwań, zbierania funduszy, przygotowań i pracy w ogrodzie 29 września 2022 roku oficjalnie otwarliśmy Anielski Ogród Klimatyczny – nasze marzenie od lat. Wydarzeniu towarzyszył Piknik Rodzinny z TAURONEM połączony ze wspaniałymi artystycznymi występami.

Zapraszamy do oglądnięcia galerii zdjęć z tego wyjątkowego wydarzenia.

Anielski Ogród Klimatyczny to wyjątkowe miejsce, w którym z bliska można przyjrzeć się naturalnym procesom oddziaływania na klimat.

To tutaj dzieci uczą się ekologicznych nawyków i wzmacniają poczucie własnej wartości, sprawczości i samodzielności. Nasi podopieczni sami wysiali nasiona, dbali o rośliny i zebrali pierwsze owoce. To ważne doświadczenie, w czasach kiedy wszystko można kupić w sklepie. Naszym celem jest też nauka ekologii, dlatego w ogrodzie znajduje się kompostownik i pojemnik na deszczówkę.

– wyjaśnia Monika Bajka, Prezes Domu Aniołów Stróżów.

Prace w ogrodzie rozpoczęły się w zeszłym roku. Od tego czasu udało się uporządkować teren, m.in. skarpę, która obsadzona jest teraz trawami, jałowcami i kwiatami. Powstało także przejście do budynku, ogród warzywno – owocowy ze szklarnią oraz ścieżka sensoryczna, na której maluchy mogą doświadczać różnych faktur i naturalnych materiałów. Za nami już pierwsze zbiory z ogródka. Dzieci wyhodowały sałatę, pomidory, borówki i truskawki, nie zabrakło również grządki z ziołami, między innymi z miętą oraz szałwią. Nic się nie zmarnowało, wszystko zostało dokładnie zebrane i trafiło do anielskiej kuchni. Cały teren zabezpieczony jest płotem, a wkrótce powstaną jeszcze podesty, krąg ogniskowy i wiata na narzędzia.

W czasie Pikniku mogliśmy wspólnie świętować otwarcie nowej przestrzeni. Aniołowy zespół wraz z naszymi podopiecznymi, wolontariuszami oraz przyjaciółmi przygotowali wspaniały program artystyczny.

To dla nas powód do ogromnej dumy, kiedy na scenie występują nasi podopieczni. Wiemy, że wielu z nich musiało pokonać lęk, a wszyscy włożyli w przygotowania mnóstwo pracy. Tym bardziej cieszymy się, że podczas Pikniku na Załężu wszystko wyszło śpiewająco. Na scenie wystąpił nasz zespół taneczny ACO Crew, który regularnie trenuje w Domu w Chorzowie Batorym oraz grupa śpiewająca Anioły. Zespół wykonał piosenkę „Meluzyna” i „Małomiasteczkowy”. Gościnnie wystąpił też Piotr Klima, utalentowany 13-latek z Katowic, który brał udział m.in. w The Voice Kids i Eurowizji Junior. O część sportową zadbało dwóch Kamilów, którzy przygotowali dla uczestników wydarzenia warsztaty bokserskie.

DZIĘKUJEMY wszystkim partnerom, gościom i przyjaciołom. Jedno jest pewne: bez Was by się nie udało. Dzięki wsparciu ludzi o dobrych sercach, a także firm i instytucji spełniło się nasze marzenie o ogrodzie dla dzieci przy Domu Aniołów Stróżów na Załężu.

Partnerem projektu Anielski Ogród Klimatyczny jest TAURON Polska Energia. Przebudowę wsparły także firmy Thermo System, Leroy Merlin oraz Agroego. Dziękujemy za pomoc Miastu Katowice, Miejskiemu Zarządowi Dróg i Mostów oraz Zakładowi Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Piknik Rodzinny towarzyszący otwarciu ogrodu został zorganizowany i współfinansowany przy wsparciu TAURON Polska Energia, z budżetu miasta Katowice oraz w ramach projektu Anioły z Rodziną finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Za pyszne ciasta dziękujemy naszym przyjaciołom z Piekarni i Cukierni Borys.