10.09.2021

Najmłodsi podopieczni Domu Aniołów Stróżów – przedszkolaki w wieku od 2,5 do 6 lat – uwielbiają bawić się na zewnątrz Domu Aniołów Stróżów w Katowicach – Załężu. Niestety wyłożone kostką betonową podwórko jest jednak miejscem, w którym w upale takie maluchy nie są w stanie długo wytrzymać, a park – choć położony niedaleko – jest dla nich odległością nie do pokonania…

Dzięki przychylności władz Miasta Katowice i użyczenia nam działki, która znajduje się obok naszego Domu na Załężu, stworzymy dzieciom oazę zieleni i wytchnienia. Anielski Ogród Klimatyczny to program wzmacniający codzienną pracę z dziećmi poprzez wspólną aranżację, tworzenie i czynne zaangażowanie w utrzymanie i korzystanie z przestrzeni ponad 500 m2 ekologicznego ogrodu sensorycznego.

O projekcie

Ogród został zaprojektowany przez Panią Małgorzatę Łuczak w taki sposób, aby być bezpieczną, stymulującą, ekologiczną przestrzenią dającą możliwość empirycznego poznawania procesów naturalnych, oddziaływania klimatu, budowania stałych nawyków ekologicznych, ale również wzmacniania poczucia własnej wartości, sprawczości i samodzielności wśród podopiecznych poprzez pracę samodzielną i grupową oraz bezpośrednie oglądanie i korzystanie z owoców swojego zaangażowania. Dla wielu z naszych podopiecznych może być również przestrzenią terapeutyczną.

– podkreśla wizję projektu Monika Bajka, Prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Dom Aniołów Stróżów”.

Dzieci – podopieczni Domu Aniołów Stróżów – będą go z pomocą dorosłych pielęgnować używając zebranej w specjalnym pojemniku wody deszczowej i nawozić wytwarzanym przez nas kompostem z kompostownika. W ogrodzie znajdzie się też ścieżka sensoryczna, miejsce spotkań oraz wyjątkowy domek do zabawy dla maluchów.

Realizacja

Prace nad realizacją tej wizji podzielone są na etapy – co częściowo związane jest z porami roku:

  • Już w tym sezonie podopieczni Stowarzyszenia mogli cieszyć się zajęciami prowadzonymi na terenie ogrodu i uczestniczyć w pierwszych pracach ogrodniczych, jak sadzenie własnych grządek ziół i przypraw, koszenie, przycinanie drzew i krzewów czy wyrwanie chwastów. W ramach nauki ekologicznej myśli w ogrodzie znalazły się również pojemniki na kompost i wodę deszczową.
  • Kolejny etap realizacji projektu to prace ogrodowe z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu – karczowanie, przekopanie, równanie całości terenu. Ze względu na konieczność wyłączenia ogrodu z użytku na czas prac zdecydowaliśmy wykonać je z początkiem października tak, by w letnich miesiącach nie ograniczać podopiecznym dostępu do terenu.
  • Po wyrównaniu terenu przy pomocy usług firmy zewnętrznej zostanie wytyczona główna ścieżka, palenisko oraz zamontowany domek dla dzieci.
  • Następne działania ze względu na warunki atmosferyczne zostaną podjęte na wiosnę przyszłego roku. A są to: montaż systemu nawadniającego wiążący się z remontem piwnicy placówki, nasadzenia kwiatów, krzewów i ziół, montaż szklarni na rzecz uprawy warzyw oraz tablic i innych elementów sensorycznych dla najmłodszych podopiecznych Stowarzyszenia.

Symbolicznie, w gronie partnerów oraz przyjaciół z lokalnej społeczności Załęża zasadziliśmy już w Ogrodzie pierwsze drzewko. W czasie tego wydarzenia na stołach naszych Gości pojawiła się między innymi woda w dzbankach dla ochłody z dodatkiem mięty wyhodowanej przez podopiecznych Aniołowego Socjoterapeutycznego Klubu Młodzieżowego, o czym pisaliśmy tutaj.

Z całego serca dziękujemy wszystkim tym, bez których ten projekt nie mógłby zostać zrealizowany – Miastu Katowice oraz Partnerom biznesowym: TAURON Polska Energia oraz Dan Cake.

 

Aktualności

Wesprzyj akcję

Wciąż zbieramy fundusze niezbędne do tego, by Anielski Ogród Klimatyczny mógł otworzyć swoje bramy na wiosnę i stać się miejscem radości, nauki i terapii oraz wytchnienia dla ponad 700 podopiecznych Domu Aniołów Stróżów.

Zachęcamy Cię do dołożenia swojej cegiełki na ten cel!

Wspieram

Pliki do pobrania

Projekt Anielskiego Ogrodu Klimatycznego

Pobierz

Partnerzy

https://anioly24.pl/wp-content/uploads/2021/06/Katowice-Logo-pion-kolor.jpg
https://anioly24.pl/wp-content/uploads/2021/04/tauron_logo_promocyjne_pionowe.jpg
https://anioly24.pl/wp-content/uploads/2020/11/logotypy-04.png