22.04.2022

Jeśli spojrzysz we właściwy sposób, dostrzeżesz, że cały świat jest ogrodem…

– Frances Hodgson Burnett, The Secret Garden

Choć nie zawsze aura sprzyja, wiosna w pełni, dlatego rozpoczęliśmy kolejny etap prac w Anielskim Ogrodzie Klimatycznym – mamy nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem i już niedługo nasi podopieczni będą się mogli w pełni cieszyć jego urokiem, a jednocześnie – poprzez wspólne ogrodowe prace i zajęcia – wzmacniać poczucie własnej wartości, sprawczości i samodzielności.

Stworzenie oazy zieleni i miejsca wytchnienia dla dzieci było naszym marzeniem od lat. Ze wsparciem profesjonalnej projektantki ogrodów udało się nam zaplanować wizję miejsca promującego ekologiczne podejście oraz dającego dzieciom przestrzeń do doświadczeń sensorycznych, wspólnych spotkań i warsztatów, budowanie odpowiedzialności za swoje otoczenie, planetę i to, co jemy i jak dbamy o naturę oraz ekonomicznym wykorzystaniu wody.

Obecnie dzięki życzliwości Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach realizujemy prace ogrodowe z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu – przycinamy drzewa i krzewy, wyrównujemy teren, opryskujemy chwasty – by przygotować miejsce na nasadzenia roślin, budowę szklarni i ścieżek oraz domków i elementów sensorycznych. Zdjęcia z ogrodowej przygody z łopatami i koparkami możesz podglądnąć pod linkiem.

W międzyczasie nasze dzieciaki w ramach eko-warsztatów w duchu recyklingu malują stare skrzynki, w których będziemy teraz sadzić m.in. miętę i bazylię, które później trafią do Anielskiego Ogrodu. Bardzo nas cieszy, że same zauważyły, że odrobina pracy może nadać nową funkcję przedmiotom.

Wciąż zbieramy środki na realizację tego miejsca radości, nauki i terapii – fundusze potrzebne są na zakup i montaż ogrodzenia, budowę ścieżek, domków i szklarni, nasadzenia roślin i zakup narzędzi. Jeśli chcesz dołożyć swoją cegiełkę do projektu możesz to zrobić tutaj.