05.05.2024

24 kwietnia część Aniołowego teamu odwiedziła naszych przyjaciół z Grupy Pedagogiki i Animacji Społecznej w Warszawie. To stowarzyszenie, które podobnie jak Dom Aniołów Stróżów, dociera z pomocą do wielu dzieci potrzebujących pomocy na podwórkach, boiskach, ulicach biednych dzielnic. Dzieciach spędzających w ten sposób większość swojego wolnego czasu, często pozostawionych samym sobie, a przez to narażonych są na wiele niebezpieczeństw, jak samotność i brak akceptacji, przemoc i agresja, uzależnienia.

Z pedagogami z GPAS Praga wymieniliśmy się doświadczeniem o tym, jak:

  • Opowiadać o pracy ulicznej,
  • Zachęcać do niej wolontariuszy,
  • Wdrażać nowe osoby w świat podwórka.

Praca uliczna towarzyszy Aniołom od początków działań w latach 90. ubiegłego stulecia. W dużej mierze polega na dyżurach ulicznych, w trakcie których możemy na bieżąco dokonywać diagnozy społecznej miejsc, w których codziennie jesteśmy, a tym samym – otaczać opieką kolejne dzieci, które często o tę pomoc same się nie zwrócą.

Dyżury uliczne pełne są podwórkowych zabaw i animacji. I choć czy słońce, czy deszcze, nasi wychowawcy – streetworkerzy – wychodzą na ulice, to pomoc Wolontariuszy zawsze jest trudniejsza do zdobycia.

Wizytę studyjną sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach Korpusu Solidarności – Rządowego Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Systematycznego na lata 2018-2030. Więcej o projekcie można przeczytać tutaj.

Serdecznie dziękujemy!