11.01.2023

Z ogromną radością możemy przekazać, że dzięki pomocy, która spłynęła dla dzieci z wielu stron, mogliśmy wyremontować i zaadaptować do potrzeb maluchów Świetlicę Terapeutyczną dla dzieci młodszych w Domu Aniołów Stróżów w Katowicach – Załężu. To było możliwe również dzięki wsparciu naszych darczyńców – ogromnie jesteśmy za tę pomoc wdzięczni!

Świetlicę młodszaków oficjalnie otwarliśmy 11 stycznia o godzinie 16:00.

Jesteśmy wzruszeni tym jak wiele osób i firm włączyło się do pomoc. Dziękujemy każdemu, kto dołożył cegiełkę do remontu. We wrześniu Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Dom Aniołów Stróżów” rozpoczęło zbiórkę na remont świetlicy na Załężu. Pomieszczenia nie były odnawiane od 18 lat, a w tym czasie drugi Dom w Katowicach dał schronienie ponad 2000 dzieci. Te liczby to dowód na to, że remont był już koniecznością. Nie mogliśmy dłużej czekać, dlatego zwróciliśmy się z prośbą o pomoc do wszystkich, którym zależy na dobru dzieci.

– wyjaśnia Monika Bajka, Prezes Domu Aniołów Stróżów.

Jesienna zbiórka przyniosła zamierzony efekt. Po wielkim sprzątaniu i pakowaniu, nastał kilkumiesięczny czas remontu poszczególnych pomieszczeń. Naprawiliśmy dziury w ścianach, wymieniliśmy podłogę. Gruntowy remont przeszła łazienka, kuchnia, przedpokój oraz pokój do zabawy i odpoczynku – tak zwana materacownia. Naprawiliśmy dziury w ścianach, wymieniliśmy podłogę. Powstało wyjątkowe miejsce do aktywności dla tych pełnych życia, żywiołowych 6 – 10 latków – mini ścianka wspinaczkowa wraz z drabinką i huśtawką do ćwiczeń. Wyremontowana została łazienka i kuchnia, nie zabrakło także kącika do nauki i zabawy.

Po nagłośnieniu zbiórki odezwała się do nas firma remontowa i biuro projektowe. Dzięki temu mogliśmy przyśpieszyć prace i stworzyć przestrzeń idealnie dopasowaną do potrzeb podopiecznych. Co najbardziej podoba się dzieciom? Mini ścianka wspinaczkowa z motywem gór i sufit przypominający błękitne niebo z chmurami. Duże zmiany zaszły także w kuchni, gdzie wymienione zostały m.in. meble i oświetlenie.

Tutaj wspólnie z dziećmi przygotowujemy posiłki. Czas spędzony kuchni to nauka organizacji, odpowiedzialności i sprawiedliwego podziału obowiązków. Zwracamy również dużą uwagę na zasady zdrowego żywienia. Ważną inwestycją był też gruntowny remont łazienki. W Aniołach uczymy naszych podopiecznych jak dbać o higienę. Czasem jesteśmy jednym osobami w ich otoczeniu, które zwraca im na to uwagę, pokazują jak robić to prawidłowo. Budowanie takich nawyków wpływa potem nie tylko na ich zdrowie, ale także na relacje z rówieśnikami.

– wyjaśnia Monika Bajka.

Czas, w którym nasi podopieczni nie mogli przebywać w swojej świetlicy z powodu remontu, był wielkim wyzwaniem zarówno dla dzieci, jak i pedagogów i wychowawców. Dzieci spędzały dnie w pozostałych placówkach, w każdej po trochu. Jednak uśmiech na ich twarzach i radość z oczekiwania na swój nowy świat mimo czasowych niedogodności to najpiękniejsze podziękowanie, jakie moglibyśmy sobie wyobrazić.

To wszystko nie byłoby możliwe bez ogromnego odzewu dobrych ludzi: przekazując darowiznę, ofiarowując farby i inne materiały budowlane czy angażując się osobiście w prace remontowe, każdy przyczynił się do budowania prawdziwego Domu dla dzieci. Miejsce, w którym od wielu, wielu lat, kolejne pokolenia maluchów z biednych dzielnic otrzymują wsparcie, wreszcie mogło zostać odnowione.

Prace remontowe na Załężu wsparli nie tylko indywidualni darczyńcy, ale także firmy:

  • ekipa z G&M Wykończenia Wnętrz
  • projektanci z Pracowni Archiart
  • katowicki sklep z farbami Flugger
  • STOBUD Fachowy Sąsiad
  • Węglokoks
  • SAVOIR Group Sp. z o.o.
  • Ramirent
  • TECE Sp. z o.o
  • Zakład Remontowo – Budowlany Tadeusz Sosnowski
  • Ściankę wspinaczkową wykonali Adrian Urbanek i Marcin Karda.

Zobacz zdjęcia z otwarcia świetlicy po remoncie.

Remont w Katowicach dobiegł już końca, ale prace nadal trwają w Domu Aniołów Stróżów w Chorzowie. Na świetlice adaptowane jest dodatkowe pomieszczenie. Za nami wymiana instalacji elektrycznej i wodno – kanalizacyjnej, za chwilę ruszamy z malowaniem. Dotychczas w Chorzowie mieliśmy tylko niewielkie pomieszczenie, mamy nadzieję że zmiana umożliwi nam pomaganie większej liczbie dzieci, które potrzebują wsparcia.

Z nadzieją patrzymy w przyszłość.

Z całego serca DZIĘKUJEMY!