28.03.2024

Już od kilku dni w Domu Aniołów Stróżów trwa wielkanocne świętowanie. W każdej z placówek nasi mali podopieczni przygotowują swoje drugie Domy na Wielkanoc. Pod troskliwym okiem pedagogów i wychowawców pieką ciasteczka i mazurki, ćwiczą swoją kreatywność tworząc wspaniałe, wielkanocne ozdoby i prezenty świąteczne dla swoich bliskich, szukają czekoladowych jajek (to już wieloletnia Aniołowa tradycja), a przede wszystkim: cieszą się ze wspólnie spędzonego czasu i uśmiechają od ucha do ucha 🙂

Nam pomagają i my pomagamy. Nasze dzieci całym sercem zaangażowały się w przygotowanie ozdób świątecznych, które trafią do pacjentów hospicjum i mamy nadzieję, że wywołają uśmiechy na ich twarzach. Czasem mówi się, że trudne doświadczenia sprawiają, że dzieci się buntują, są niegrzeczne, nie chcą z nikim rozmawiać. My jednak widzimy w naszych podopiecznych przede wszystkim wielką wrażliwość na innych, którą w sobie mają pomimo problemów, przez które sami przechodzą, bardzo często bez wsparcia.

Wielkanocny okres w Aniołach to także czas spotkań z rodzinami podopiecznych: wspólne, świąteczne zajęcia i zabawy oraz śniadania wielkanocne i spotkania rodziców z pedagogami.

  • Aniołowe przedszkolaki zaprosiły całą familię: siostrzyczki i braciszków, rodziców i dziadków na rodzinne warsztaty wielkanocne w Placówce przedszkolnej. Wspólnie stworzyli przepiękne, kolorowe wieńce wielkanocne. Zajęcia zrealizowaliśmy dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Katowice. Więcej o projekcie można przeczytać tutaj.
  • Młodszaki, czyli dzieci objęte nauczaniem wczesnoszkolnym, postawiły na wielkanocne pyszności i wraz z rodzicami upiekli pyszne ciasteczka. Po wspólnych zajęciach rodzice wraz z pedagogami udali się na zebranie organizacyjno – informacyjne.  Nie mogło także zabraknąć świątecznych ozdób, a kilka dni wcześniej – stworzenia wyjątkowych prezentów dla rodziców. Na sensorycznych kawowych warsztatach poznały strukturę ziarenek, które następnie zostały zmielone, a połączone z olejem kokosowym zamieniły się w pachnący, ekologiczny scrub do dłoni.
  • Pod czujnym okiem pedagogów, nasi podopieczni z Placówek Podwórkowych z Załęża i Batorego wyszaleli się w Freestyle Parku pełnym trampolin, torów przeszkód i ścianek wspinaczkowych. Takie wspólne grupowe wyjście w świat zawsze jest okazją do integracji i wspólnych rozmów o tym, jakie zwyczaje panują w każdym z Aniołowych Domów. Wystarczy tylko spojrzeć na ich szeroko uśmiechnięte buzie, by zrozumieć frajdę i emocje! Za tę niespodziankę z serca dziękujemy firmie 3SOFT.
  • A Dom Aniołów Stróżów w sosnowieckim Juliuszu odwiedziłybajkowe postaci, by wspólnie z dziećmi poszukać wielkanocnych skarbów w naszym ogródku i wziąć udział w wielu, wielu zabawach. Trzeba przyznać, że i Zając, i Kaczuszka, przynieśli z sobą ogromne pokłady cierpliwości 🙂

Tradycyjnie, w każdej z Placówek w trzech miastach: Katowicach – Załężu, Chorzowie – Batorym i Sosnowcu – Juliuszu, odbyły się wspólne wielkanocne śniadania. Na stołach zagościły pisanki, żurek z jajeczkiem, świąteczne słodkości czy pyszne kanapki.

Jak co roku rozmawialiśmy o wielkanocnych tradycjach i zwyczajach, a potem był konkurs na najładniejszą pisankę i wielkie poszukiwanie zajączków oraz czekoladowych jajek po całym Domu Aniołów Stróżów. Dzieci otrzymały również małe podarunki z okazji Wielkanocy, o które zadbali m.in. nasi Przyjaciele z GKS Katowice.

Korzystając ze wspaniałej pogody, sporo czasu spędziliśmy wspólnie na świeżym powietrzu. Gier i zabaw było co nie miara, a wśród nich m.in. wyścig z jajkiem, obieraniu jajek na czas i… szukanie kreatywnego rozwiązania, jak bezpiecznie może wylądować jajko po wyrzuceniu z pierwszego i drugiego piętra Aniołowego Domu 🙃

To był wspaniale spędzony czas. Koniecznie zajrzyj do naszej wielkanocnej galerii zdjęć!

Każdego dnia pod skrzydłami Aniołów znajduje opiekę ponad 600 dzieci z biednych rodzin. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia dobrych ludzi oraz partnerów. Prosimy, pamiętaj o naszych podopiecznych rozliczając swój PIT i przekaż 1,5% podatku, KRS 0000009221. To nic nie kosztuje, a może zmienić tak wiele…