12.04.2024

Ławkom na katowickim rynku urosły skrzydła. I na Ciebie też czekają poukrywane w pobliżu z dobrym przesłaniem i drobnym upominkiem prosto z Domu Aniołów Stróżów. Zapraszamy do poszukiwań i dziękujemy za każde wsparcie dla Aniołów!

Anielskie Ławeczki na Placu Kwiatowym mają zwrócić uwagę mieszkańców na problemy dzieci i zachęcić do mądrego pomagania. Dodatkowo podopieczni Aniołów ukryli na Rynku kilkadziesiąt malutkich skrzydełek. Zobacz zdjęcia.

W naszej pracy nieraz przekonaliśmy się, jak wiele może zmienić rozmowa na osiedlowej ławeczce. Dyżury podwórkowe i stała obecność „na mieście” pozwala nam dotrzeć do dzieci, które znikają w szkolnym tłumie, czują się zagubione i potrzebują realnej pomocy. Malutkie skrzydełka to drobne upominki dla mieszkańców Katowic. Mamy nadzieję, że skłonią one do refleksji i przekazania 1,5% podatku na pomoc dzieciom z Domu Aniołów Stróżów.

– wyjaśnia Monika Bajka, Prezes Domu Aniołów Stróżów.

12 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy, z którym ma związek pojawienie się na Rynku Anielskich Ławeczek. To dzień szczególnie ważny dla Aniołów, jako organizacji, która od samego początku prowadzi dyżury podwórkowe. Wychowawcy od 30 lat codziennie odwiedzają skwery, podwórka i boiska w pogórniczych i pohutniczych dzielnicach. Wszystko po to, aby odnaleźć dzieci, które czują się samotne i zagubione.

Maluchy i nastolatki często nie wiedzą, że mogą prosić o pomoc. Skrywają problemy, bo paraliżuje je lęk, wstyd i poczucie winy. Spotkania podczas dyżurów ulicznych pomagają nam powoli dojść do źródła problemu i otoczyć dzieci odpowiednią opieką. W dzielnicach organizujemy gry, zabawy i wydarzenia. Przyłączamy się do dzieci, rozmawiamy i przede wszystkim zawsze mamy dla nich czas.

– mówi Barbara Frankowska, kierownik Aniołowych placówek wsparcia dziennego, od 13 lat związana z Aniołami.

Dziś samotność schowana jest w Sieci. Jak zmieniły się śląskie podwórka przez ostatnie 30 lat? Bieda i problemy nie są już widoczne na pierwszy rzut oka. Ponadto dzieci coraz częściej zamiast przesiadywać na ulicy, znikają w sieci. Tymczasem to internet może być bardziej niebezpieczny niż osiedle.

Widzimy, że coraz więcej dzieci potrzebujących pomocy znika w sieci. Niekontrolowany dostęp sprawia, że trafiają na to co w internecie najgorsze: dotyka je hejt i przemoc, dlatego Stowarzyszenie rozpoczęło prace nad programem, który pozwoli dotrzeć również do nich. Jesteśmy zawsze tam gdzie dzieci potrzebują pomocy. Mimo, że nasza rzeczywistość się zmienia to my stale walczymy o jedno: szczęśliwe dzieciństwo dla wszystkich dzieci.

– podkreśla Monika Bajka.

Specjalnym gościem naszej nietypowej konferencji prasowej był Pan Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice, który skierował w stronę Aniołów wspierające i podnoszące na duchu słowa:

Nie powinniśmy się cieszyć, że mamy sytuacje, w których musimy pomagać dzieciom. Jednak możemy się cieszyć z sytuacji, kiedy mamy kogoś takiego, jak Pani Monika Bajka i Stowarzyszenie Dom Aniołów Stróżów, które w ciągu 30 lat swojej działalności pomogło tysiącom swoich podopiecznych. Dobiega końca czas składania rozliczeń podatkowych. Zachęcam, by 1,5% swojego podatku, które możemy przekazać organizacjom pożytku publicznego, zostawić właśnie w naszym mieście i wybrać te organizacje, które działają na rzecz jego mieszkańców.

My również zapraszamy i zachęcamy: przekaż 1,5% podatku dla najmłodszych mieszkańców naszego regionu, podopiecznych Domu Aniołów Stróżów i podaruj dzieciom szczęśliwe dzieciństwo: KRS 0000009221.