09.10.2019

Podczas Święta Domu Aniołów Stróżów tradycyjnie wręczyliśmy tytułu „PRZYJACIEL DZIECI”. Ta część scenariusza naszej gali była tajemnicą do samego końca, by stać się niespodzianką dla uhonorowanych, którymi w tym roku zostali wieloletni pracownicy Aniołów: Agnieszka Kubera, Daria Mejsner, Wanda Opoka oraz MaciejRogóż. Zobaczcie zdjęcia z wręczenia statuetek oraz poznajcie bliżej nagrodzonych.
❤️ Agnieszka Kubera – do Stowarzyszenia trafiła w 2001 roku – jak zresztą wiele osób – podczas studiów. Zaczynała pracę w nieistniejącym już dzisiaj budynku świetlicy na Załężu jako wolontariuszka, a niedługo później jako wychowawca. Przez kolejne kilka lat liderka Świetlicy Terapeutycznej dla dzieci w wieku młodszym szkolnym. Jest magistrem psychologii, ukończyła wiele kursów terapeutycznych. Dla Aniołów biegała w półmaratonach, współorganizowała pikniki integracyjne w dzielnicy. W Domu Aniołów Stróżów współtworzy i koordynuje projekty i programy dedykowane osobom dotkniętym wykluczeniem. Od wielu lat jest odpowiedzialna za pracę z rodzicami podopiecznych Stowarzyszenia. Od 2015 roku liderka Centrum Wspierania Rodzin. Zdarza się, że dzisiaj wspiera jako rodziców osoby, z którymi zajmowała w świetlicy 18 lat temu. Zawsze życzliwa, uważna, pełna sił, energii, gotowa do działania. Mama Julki i Kuby. Pasjonatka ruchu i zdrowego odżywania.

❤️ Daria Mejsner – do Domu Aniołów Stróżów trafiła na praktyki studenckie prawie 20 lat temu, i tak już została. Jest absolwentką Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Śląskiego. W Aniołach zaczynała od wolontariatu w starej świetlicy naprzeciw dworca PKP. W swojej karierze zawodowej dotknęła niemalże każdego rodzaju pracy w Aniołach – od wychowawcy, poprzez lidera świetlicy i klubu młodzieżowego po współzarządzanie organizacją. Jest liderem programu merytorycznego Stowarzyszenia skierowanego do dzieci i młodzieży. Od 2010 roku w Zarządzie Stowarzyszenia – obecnie wiceprezeska. Czuwa nad realizacją założeń pracy w placówkach na Załężu. Z łatwością nawiązuje kontakty z ludźmi, zna prawie wszystkie dzieci i rodziny objęte pomocą Stowarzyszenia. W pracy w środowisku czuje się jak ryba w wodzie. Dusza interwenta. Człowiek od sytuacji beznadziejnych. Prywatnie Mama Majki i Michała. Pasjonatka fitnessu i gotowania.

❤️ Wanda Opoka – podobnie, jak wcześniejsze uhonorowane Tytułem Przyjaciela Dzieci, również trafiła do Domu Aniołów Stróżów podczas studiów. Pedagożka resocjalizacyjna. Swoją przygodę z Aniołami rozpoczęła w 2001 roku jako wolontariuszka w Świetlicy dla dzieci młodszych w katowickim Załężu. Przez kolejne lata zaangażowana w pracę ze starszymi dziećmi i młodzieżą w świetlicach i klubie młodzieżowym. Liderka. Asystentka Rodziny. Konsultantka. Wspierała zespół pracowników ulicznych oraz zespół Anielskiego Klubu Rozwoju Dzieci i Młodzieży w Chorzowie – Batorym. Zawsze zaangażowana na 200%. Życzliwa i wrażliwa na problemy innych. Oddana dzieciakom i Aniołom. Mama trójki maluchów.

❤️ Maciej Rogóż – w Stowarzyszeniu jest od 2000 roku. Jako student był wolontariuszem w pierwszym Domu Aniołów Stróżów vis – a vis dworca w centrum Katowic. Następnie przez wiele lat wychowawca świetlicy dla dzieci w starszym wieku szkolnym. Później na jakiś czas jego ścieżka życiowa rozeszła się z Aniołami, ale w 2010 roku po powrocie na stare śmieci podjął się pracy w biurze Stowarzyszenia. Od 2015 roku w Zarządzie. Dzisiaj jest kierownikiem biura i Wiceprezesem Zarządu. Na co dzień pilnuje finansów, kadr, przepisów i procedur jakie musi spełniać Stowarzyszenie. Z uwagi na fakt, iż z zamiłowania jest perfekcjonistą i pedantem biuro Aniołowe jest prowadzone w sposób wzorowy. Jest świetnym organizatorem, człowiekiem od czarnej roboty przy wielu akcjach Aniołowych. Najczęściej niewidoczny, ale bez jego mrówczej pracy wielu rzeczy nie udałoby się osiągnąć. Prywatnie Tata dwójki dzieciaków. Miłośnik koszykówki. Być może coś jest na rzeczy, że imię syna to spolszczona wersja ukochanego idola – Michaela Jordana.

Tytuł Przyjaciela Dzieci – pierwotnie Tytuł Przyjaciela Ubogich Dzieci Miasta Katowic – jest przyznawany nieprzerwanie od 2000 roku osobom, instytucjom i firmom, które przez dłuższy okres czasu wykazały się szczerym zaangażowaniem i wsparciem w pomocy dzieciom i młodzieży – podopiecznym Domu Aniołów Stróżów. Przez 19 lat uhonorowanych tym Tytułem zostało ponad 200 niezwykłych  osób i podmiotów. Wśród nich są zarówno prezydenci miast, wojewoda śląski, arcybiskup diecezji śląskiej, instytucje oświaty i kultury czy prezesi dużych firm. Wolontariusze, osoby prywatne, czasami starsze, emerytowane, które dzieciom oddają przysłowiowy wdowi grosz. To szczególne grono niezwykłych ludzi, których łączy empatia, wrażliwość oraz poczucie odpowiedzialności i solidarności społecznej.