06.12.2023

Zakończyliśmy właśnie cykl warsztatów z programowania, bezpieczeństwa w Sieci, kreatywnego myślenia w ramach projektu Little Bit Academy prowadzonego przez wieloletniego przyjaciela Aniołów, Dominika Koziarskiego.

Efektem wielomiesięcznych zajęć są znaczące postępy warsztatowiczów w zakresie nauki programowania i tworzenia gier. Początkowe lekcje z Blockly ukształtowały solidne podstawy programistyczne, rozwijając umiejętności logicznego myślenia i rozwiązywania problemów. Dzieciaki złapały bakcyla i bardzo szybko przeszły do bardziej zaawansowanych etapów, integrując nauczane koncepty w tworzeniu gier w Roblox Studio.

W późniejszych etapach kursu (w grupie zaawansowanej) wprowadziliśmy dzieci w fascynujący świat sztucznej inteligencji poprzez zaznajomienie się z ChatGPT. Umiejętność komunikowania się z ChatGPT, zadawania pytań i korzystania z języka naturalnego znacząco poszerzyła ich horyzonty. Wprowadzenie do programowania w języku LUA było kolejnym kamieniem milowym, umożliwiającym dzieciom bardziej zaawansowane projektowanie gier i programowanie skryptów.

We wszystkich grupach udało nam się zakorzenić w podopiecznych Domu Aniołów Stróżów wiedzę dotyczącą umiejętności cyfrowych oraz zrozumienie, w jaki sposób można twórczo korzystać z nowych technologii.

W trakcie naszych zajęć szczególny nacisk położyliśmy na współpracę. Dzieci pracowały w zespołach, co umożliwiło im skuteczne rozwiązywanie problemów, kreatywne projektowanie i rozwijanie umiejętności interpersonalnych. Współpraca stała się kluczowym elementem postępu, ponieważ nasi podopieczni nauczyli się dzięki temu efektywnej komunikacji, sztuki negocjacji oraz dzielenia się pomysłami.

– podkreśla Dominik.

W rezultacie naszych działań, dzieci nie tylko zdobyły kompleksową wiedzę z zakresu programowania i tworzenia gier, ale także rozwijały umiejętności potrzebne do skutecznego działania w zespole. To dynamiczne podejście do nauki zapewniło uczniom solidne podstawy technologiczne, jednocześnie kształtując ich zdolności interpersonalne i umiejętności współpracy.

Łącznie w ramach projektu odbyło się 75 godzin warsztatów. Więcej o projekcie można przeczytać tutaj.