04.02.2021

przekaz 1% Aniolom 1 procent podatku

1 procent – tak mówimy o 1% podatku dochodowego od osób fizycznych, który każdy z podatników może od 2004 roku przekazać na wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego. 1% nic nie kosztuje, a potrafi zmienić tak wiele! Śmiało można powiedzieć, że 1% daje 100% szans na zmianę w życiu potrzebujących dzieci.

Zmienianie świata dzieci na lepszy jest naszą codziennością.  Wyzwania oraz potrzeby, jakie mają dzieciaki są ogromne. Pracujemy z nimi na każdym poziomie – wielowątkowo – również z ich rodzinami. Są dzieci objęte opieką specjalisty, terapeuty. Mamy dzieci w wieku przedszkolnym, które uczymy podstaw i dzieci starsze, którym pomagamy w codzienności, rozwiązujemy ich poważne problemy życiowe, wspieramy w edukacji i inspirujemy. 1% ma dla naszej działalności i dla dzieci, którymi się opiekujemy bardzo duże znaczenie.

– mówi Monika Bajka, prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Dom Aniołów Stróżów.

Jedna setna podatku nieprzekazana nigdzie trafia do Skarbu Państwa. Procedura jest bardzo prosta. W zeznaniu rocznym należy wskazać wybraną organizację – podać jej nazwę oraz numer KRS. Tylko i aż tyle. Mimo poprawiającej się z roku na rok sytuacji oraz wzrostu liczby podatników przekazujących wsparcie dla organizacji pożytku publicznego (OPP), 27% Polaków wciąż nie korzysta z tego przywileju. Czas to zmienić! W kilka chwil każdy może dołączyć, przekazać 1% i zmienić świat dzieci na lepszy! Co ważne – warto wybrać dobrze tak, by pieniądze trafiły w dobre ręce i przyniosły prawdziwą zmianę. Warto też  pomagać lokalnie – zadbać o ten najbliższy, otaczający nas świat. Mamy na to wpływ! ❤

Jak wiele może zmienić Twój 1%?

Igor do Domu Aniołów Stróżów trafił, gdy miał tylko 3 lata. Osamotniony, pragnący miłości, akceptacji i zrozumienia. Bał się dorosłych, prawie nie mówił, nie umiał odnaleźć się w grupie. Nie taki powinien być dziecięcy świat! Każdego dnia widział i chłonął jak gąbka złe wzorce ze swojego otoczenia. Niejednokrotnie był świadkiem agresji i przemocy, zdarzało się też, że sam jej doświadczał ze strony starszych kolegów z podwórka.

Wielkie zmiany wymagają czasu, każdy postęp jest wielkim sukcesem. Niezależnie od tego, czy jest to nauka posługiwania się nożem i widelcem czy pomoc w nauce, w radzeniu sobie ze stresem czy agresją. Wszystkie te zmiany mogą dziać się dzięki wsparciu, jakim jest między innymi przekazanie 1% dla potrzebujących dzieciaków.

Pomaganie ma ogromną moc. Igor jest dzisiaj 6-letnim przedszkolakiem i już nie musi się bać. Każdego dnia w Domu Aniołów Stróżów spotyka się z przyjaciółmi, bawi się i uczy, jak odnaleźć się w życiu społecznym. To dla niego drugi Dom – ostoja miłości, bezpieczeństwa i zrozumienia.

Tych historii sukcesu mamy więcej. Niektórzy nasi podopieczni sami są w stanie opowiedzieć o zmianie, jaka zaszła w ich życiu odkąd trafili pod skrzydła Aniołów. Na przykład Nikola, która trafiła do Domu gdy była w pierwszej klasie, włóczyła się sama po ulicach i podwórkach. Pewnego dnia przyszła do świetlicy na Załężu z parówką w dłoni. I… została. Dzisiaj, od 4 lat pracuje na stałej umowie w sklepie, samodzielnie się utrzymuje, dba o mieszkanie, dorywczo pracuje w Aniołach. Ma też kochającego narzeczonego, z którym wkrótce planuje ślub!

– wspomina Monika Bajka.

Jest też Dawid. Kiedy pojawił się w Domu Aniołów Stróżów miał problem z nawiązywaniem znajomości. Był samotny. Wychowywał go dziadek. Tutaj otworzył się na ludzi, dostał się do technikum, a następnie – dzięki otrzymanemu wsparciu – rozpoczął pierwszą pracę w fajnej knajpce. Pracował w gastronomii kilka lat obejmując na koniec stanowisko menedżera bistro. Z zawodu jest kelnerem, ale realizuje także swoją inną pasję, którą jest grafika, a z którą zetknął się w Domu Aniołów Stróżów. To tam – dzięki funduszom od darczyńców oraz znalezieniu miejsca – ukończył kursy grafiki komputerowej i tworzył pierwsze projekty. 2 lata temu podpisał kontrakt na projektowanie strojów z drużyną siatkarskiej Plus Ligi, a niedawno podjął pracę w Wydziale Promocji Urzędu Miasta. Ma świetną dziewczynę, dobrą pracę i dzięki Aniołom doświadczenie i wiarę w to, że świat jest dobry, a on sam wysiłkiem i nieodpuszczaniem może osiągnąć wiele!

Dom Aniołów tworzy wielu ludzi pełnych serca i pasji do niesienia pomocy. Wspierają wolontariusze. Dzieci przybywa każdego roku. Dzieciaki mogą przyjść do 8 placówek, które działają na terenie Śląska i Zagłębia. Rok 2020 był pełnym wyzwań. Zdalna nauka oraz izolacja bardzo źle odbiły się na niektórych dzieciach.

Potrzebujemy 1%, ponieważ  w 2021 roku kończą się nam dotacje na prowadzenie Socjoterapeutycznego Klubu Młodzieżowego w Katowicach, Placówki Podwórkowej w Chorzowie – Batorym i Centrum Wspierania Rodzin. To niezwykle ważne obszary działań. Marzymy również o wymianie okien na zimę. Z zebranych funduszy w akcji „Remont” udało nam się wyremontować cieknący dach. Nie starczyło jednak na okna, których jest ponad 30, wszystkie nieszczelne, nadają się do wymiany. 1% naprawdę daje nam 100% szans na zmianę w życiu potrzebujących dzieci. Nic nie kosztuje, a znaczy bardzo wiele. Każda okazana pomoc jest wykorzystywana przez nas w najlepszy sposób. Pomoc zdalna, ta w czasie pandemii jest ogromnym wyzwaniem, wiąże się z wieloma trudnościami, ale każdego dnia jesteśmy gotowi do niesienia pomocy. Mamy jeden cel: Zmienić świat dzieci na lepszy. A to jest możliwe również dzięki wsparciu 1%.

– mówi Monika Bajka.

Pobierz darmowy program lub rozlicz się online wpisując w celu numer KRS 0000009221.