04.03.2024

Ze względu na trudne czasy, wysoką inflację i rosnące koszty życia ubiegły rok przyniósł realny spadek dochodów gospodarstw domowych. Połowa polskich rodzin martwi się, że zabraknie im środków na wyżywienie i nie będą mogli zadbać o swoje podstawowe potrzeby…

Badanie Family Power agencji badawczej IQS pokazało, że w 2023 co druga Polska rodzina żyła „od pierwszego do pierwszego”. Znaczne pogorszenie sytuacji materialnej odbija się na funkcjonowaniu rodziny, bo konieczne jest rygorystyczne oszczędzanie, które w pierwszej kolejności oznacza rezygnację z wyjazdów turystycznych i wycieczek, zakupów nowych ubrań czy kosmetyków, spożywania posiłków poza domem, szeroko rozumianej rozrywki.

Ubiegły rok był dla większości rodzin w Polsce rokiem traumatycznym pod względem finansowym, dlatego nie tryskamy optymizmem. Ponad połowa (52%) rodzin boi się dalszego pogarszania rodzinnych finansów. Naprawdę nieliczni (8%) mają komfort i nie obawiają się, że ich sytuacja materialna zmieni się na gorsze.

– alarmuje Marta Rybicka z IQS.

Jedna na pięć polskich rodzin co miesiąc walczy o byt. Te rodziny muszą oszczędzać na wszystkim, w tym również na podstawowych potrzebach takich jak zakup żywności czy opłacenie prądu, gazu, wody.

Również wśród podopiecznych Domu Aniołów Stróżów obserwujemy pogarszającą się sytuacją socjalną. Co oznacza większe potrzeby i… większe wydatki na pomoc dzieciom i młodzieży z rodzin, których warunki bytowe dramatycznie się pogorszyły.

Co roku pod bezpieczne skrzydła Aniołów trafia ponad 600 dzieci i 100 ich rodzin. Każdy przekazany 1,5% podatku to realna pomoc dla tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Prosimy, pamiętaj o Aniołach rozliczając swój podatek. Wpisz KRS 0000009221.