25.04.2024

Przez ostatnie 30 lat śląskie podwórka bardzo się zmieniły, bieda i zagrożenia nie są już tak widoczne na pierwszy rzut oka. Dziś coraz częściej „podwórkiem”, na którym znikają dzieci wraz ze swoimi problemami jest Internet. Obserwujemy, że nieograniczony dostęp do Sieci to norma w wielu domach, co może dawać złudne poczucie bezpieczeństwa, bo przecież dziecko nie wychodzi na zewnątrz, więc nic mu nie grozi… Tymczasem dziś to właśnie Internet może być bardziej niebezpieczny niż ulica czy osiedle!

W tej chwili pracujemy nad programem związanym z zagrożeniami czyhającymi na dzieci w Internecie. A w naszej Placówce Podwórkowej w Chorzowie regularnie odbywają się zajęcia profilaktyczne z tym związane. Tematem ostatnich z nich był hejt w Sieci. Uczyliśmy się, jak można sobie z nim radzić i jak się przed nim uchronić, co jest szczególnie ważne dla młodych ludzi, którzy szukając w sieci pomocy, często stają się celem hejterskich ataków. Okazało się, że hejterem może być każdy z nas.

Zajęcia realizowane są w ramach zadania publicznego „Zapewnienie w ramach placówki wsparcia dziennego, pomocy dzieciom i młodzieży oraz rodzinom z zaburzoną funkcją opiekuńczo – wychowawczą, w szczególności z problemem alkoholowym”, które jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Miasta Chorzów. Więcej o projekcie można przeczytać tutaj.