15.01.2024

O tym, jak zmienić los dzieci na lepszy.

Wzruszenie, wdzięczność i … niedowierzanie – to emocje, które towarzyszą nam kiedy myślimy o aniołowym jubileuszu. W tym roku obchodzimy 30–lecie powstania Domu Aniołów Stróżów!

Historia Aniołów zaczęła się w latach 90–tych od spotkania dzieci włóczących się po katowickim dworcu. Dzieci, które były tam nawet w wigilijny wieczór. Samotne i odrzucone. To dla nich w 1994 roku powstał pierwszy Dom Aniołów Stróżów – dom otwartych drzwi dla wszystkich potrzebujących. Teraz nasza pomoc to nie tylko ciepłe obiady gotowane w trzech Domach Aniołów Stróżów, ale także kompleksowe codzienne wsparcie: pomoc doświadczonych pedagogów i psychologów, edukacja, opieka dla ponad 600 dzieci ze Śląska i Zagłębia. Zmieniła się polska rzeczywistość i skala naszych działań, ale nie zmienił się cel: chcemy codziennie pomagać dzieciom, bo każde z nich zasługuje na szczęśliwe dzieciństwo!

Wzrusza nas to jak wiele osób przyłącza się do anielskiej misji. Każda przekazana złotówka to realna pomoc dla dzieci, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Czujemy olbrzymią wdzięczność za zaufanie i za to, że możemy na Ciebie liczyć. Dobrzy ludzie byli z Aniołami 30 lat temu i Ty jesteś z nami teraz: kiedy musimy uruchomić pocovidowe pogotowie edukacyjne, kiedy dzieci doświadczają brutalnego odrzucenia, kiedy skrajna samotność prowadzi do wzrostu samobójstw wśród młodzieży. Nie odwracasz oczu od problemu tylko stawiasz mu czoła i razem z Aniołami zmieniacie historie dzieci na lepsze. Nasza codzienność to suma drobnych kroków, a darczyńcy z nami, bo razem wiemy, że wspólnie walczymy o najwyższą stawkę: dobro dzieci.

Dlaczego pomagamy dzieciom?

Rozmawialiśmy ostatnio w Domu Aniołów Stróżów co motywuje nas do pracy od tak wielu lat. Monika Bajka, Agnieszka Kubera i Maciej Rogóż – zarząd Stowarzyszenia – ludzie, którzy współtworzą to miejsce od dawna zgodnie mówią o poczuciu niesprawiedliwości.

Tak wiele zależy od tego, w jakim domu się urodzimy, a przecież nie mamy na to zupełnie wpływu. Wszystkich nas łączy to, że nie ma w nas zgody, żeby inne dzieci miały gorszy start tylko dlatego, że urodziły się w gorszych warunkach.

W Anielskim Biuletynie znajdziesz więcej o historii Domu Aniołów Stróżów, a także podsumowanie minionego roku i aniołowe plany na przyszłość.

Serdecznie zapraszamy do lektury.

Anielski Biuletyn nr 7 (2024)

Tutaj możesz dowiedzieć się więcej o projekcie Anielskiego Biuletynu.