01.08.2022

Za nami już prawie miesiąc wakacji. Czasu szkolnej „laby”, odpoczynku i chwil spędzanych bezpiecznie w gronie przyjaciół. Czasu, który wszystkie dzieci powinny wspominać tylko z radością i uśmiechem.

Niestety, dla wielu dzieci, które na co dzień mieszkają w trudnym środowisku i zwyczajnie brakuje im opieki i wsparcia ze strony kogoś bliskiego, jest to czas nudy,  samotności i kolejnych godzin spędzanych na podwórkach i ulicach… Zamknięta szkoła nierzadko oznacza nagły zanik więzi, jakie dzieci nawiązują z kolegami z klasy, brak ciepłego posiłku i codziennej opieki. Większość podopiecznych Domu Aniołów Stróżów nigdzie nie wyjedzie, a nierzadko nie opuści nawet swojej dzielnicy.

Aż 1/3 wypadków z udziałem dzieci ma miejsce w okresie wakacji. Piękna pogoda i dobre warunki na drodze sprawiają, że niejednokrotnie kierowcy mocniej naciskają na gaz. Zagrożenie niosą również jeziora, stawy czy rzeki, gdzie chcąc się ochłodzić licznie przebywają dzieci – często bez opieki dorosłego. Statystyki dotyczące liczby zdarzeń drogowych, utonięć czy aktów agresji są druzgocące. A dzieci – takie jak podopieczni Domu Aniołów Stróżów – które nieraz ten czas spędzają na podwórkach, ulicach i boiskach trudnych środowisk bez opieki, są jeszcze mocniej narażone na niebezpieczeństwo. Wakacje to dla nich czas nudy, samotności i kolejnych wielu godzin spędzanych w swojej dzielnicy. Sceny przemocy, zaczepiający i wyśmiewający starsi koledzy, dokuczanie, zaczepki i wzmożona liczba incydentów z udziałem najmłodszych – tak często wygląda ich wakacyjna codzienność…

Dlatego ilość pracy Anielskich pedagogów w tym czasie drastycznie się zwiększa – ze względu na zamknięte szkoły i przedszkola dzieci potrzebują ciepłego posiłku i opieki od rana do wieczora. Każdego dnia wakacji – w ramach akcji Anielskie Lato – prowadzimy nieodpłatnie zajęcia, warsztaty edukacyjne, socjoterapeutyczne i rozwojowe, animacje podwórkowe, wycieczki i spotkania z ciekawymi ludźmi w placówkach stacjonarnych – aniołowych Domach – a także na ulicach, podwórkach i boiskach dzielnic, w których nieprzerwanie od 30 lat działa Dom Aniołów Stróżów. Wszystko po to, by zapewnić dzieciom nie tylko bezpieczeństwo i stałą opiekę, ale także codzienne wsparcie w trudnościach, z jakimi się borykają.

Więcej o tym, jak zapewniamy opiekę dzieciom w czasie wakacji, piszemy w najnowszym numerze Anielskiego Biuletynu. W środku znajdziesz także podsumowanie roku szkolnego i minionych wydarzeń oraz plany na dalszą część roku 2022. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Anielski Biuletyn nr 4 (2022)

Tutaj możesz dowiedzieć się więcej o projekcie Anielskiego Biuletynu.