01.03.2022

Czy wiesz, że liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży wzrosła w 2021 roku aż o 83%? A Śląskie jest jednym z województw z najwyższym odsetkiem prób samobójczych dzieci i młodzieży? To pokazuje, jak zatrważająco rośnie liczba dzieci, które dotyka samotność i pustka… Dzieci od zawsze pozostawionych samym sobie, często bez opieki dorosłego, pragnących miłości i zrozumienia ze strony swojego otoczenia. Narażonych na złe wzorce i zachowania.

Samotność w połączeniu z codziennym funkcjonowaniem w trudnym środowisku – w wykluczonych społecznie dzielnicach miast – a także skutkami epidemii koronawirusa, wybuchem wojny i związanym z nimi pogłębiającym się lękiem i apatią  – wszystko to sprawia, że coraz więcej dzieci wpada w zagubienie, poczucie bezradności i depresję. Skala problemu jest tak ogromna, że coraz częściej mówi się o „pandemii samotności”, rozumianej nie tylko jako brak kontaktów międzyludzkich, ale poczucie beznadziei i odrzucenia dotyczących całych społeczności. Właśnie takim potrzebującym wsparcia i pomocy psychologicznej oraz pedagogicznej dzieciom, często pogrążonym w problemach i kryzysach, towarzyszymy w Domu Aniołów Stróżów każdego dnia.

Dzisiaj jesteśmy myślami i z sercem z tysiącami ukraińskich dzieci, które stają się niewinnymi ofiarami wojny na Ukrainie… Dzieci, które docierając na Śląsk i Zagłębie już stają się częścią naszej aniołowej społeczności. Myślimy też o podopiecznych Domu Aniołów Stróżów, na co dzień osamotnionych, pragnących akceptacji i zrozumienia, dla których tragiczne doniesienia zza wschodniej granicy oznaczają potęgowanie strachu i samotności… Dzieci lękają się wojny, której nie rozumieją. Dziś jak nigdy potrzebują codziennej opieki i rozmowy oraz stałego wsparcia psychologów.

Na Twoje ręce składamy kolejne wydanie Anielskiego Biuletynu, w którym znajdziesz podsumowanie poprzedniego roku, a także Aniołowy plan działań na 2022 rok, który już wiemy, że będzie bardzo trudny do realizacji w obliczu toczącej się wojny.

Anielski Biuletyn nr 3 (2022)

Tutaj możesz dowiedzieć się więcej o projekcie Anielskiego Biuletynu.