01.07.2021

Czy wiesz, że co piąte dziecko w Polsce doświadcza samotności, pustki i odrzucenia? Pozostawione same sobie, bez opieki dorosłego, cały wolny czas spędzają na podwórkach, trzepakach, ulicach. Setki tysięcy z nich mieszka w wykluczonych społecznie dzielnicach biedy miast w całej Polsce – sceny agresji i przemocy, zaczepiający wyśmiewający starsi koledzy są dla nich codziennością. Otoczone złymi wzorcami, po używki i alkohol sięgają zbyt wcześnie….

Za nami kolejny rok szkolny w Domu Aniołów Stróżów – trudny pod wieloma względami, głównie za sprawą wciąż trwającej pandemii i związanych z nią obostrzeń. Zmagaliśmy się przede wszystkim z koniecznością nieprzewidywalnego zamykania i otwierania naszych placówek i niepewnością, kiedy potrzebujące dzieci z wykluczonych społecznie dzielnic będą mogły na stałe do nas wrócić. W szczególnie ciężkim położeniu znaleźli się nasi podopieczni – na co dzień żyjący w trudnych rodzinach i środowisku – zamknięci w domach, bez szkoły i właściwej opieki, zmagali się z ogromnymi trudnościami odnalezienia się w nowej rzeczywistości.

Lato i wakacje często nie są czasem beztroski i relaksu – to w lipcu i sierpniu zdarza się najwięcej wypadków, ucieczek z domu, to często czas eksperymentowania z używkami, a w najlepszym wypadku wpadania w uzależnienie od nowych technologii… To czas największych zagrożeń dla dzieci z rodzin wykluczonych społecznie. Pozbawione stałych struktur, jakimi są przedszkole czy szkoła, zajęcia dodatkowe, codzienne szkolne posiłki – wolne chwile spędzają w osamotnieniu i jeszcze bardziej potrzebują opieki i wsparcia ze strony dorosłych. To właśnie do nich wychodzimy przez całe wakacje organizując codzienne nieodpłatne zajęcia, warsztaty, zabawę, wyjścia i wycieczki, by pokazać im inny świat.

Zapraszamy do lektury kolejnego wydania Anielskiego Biuletynu, w którym podsumowujemy zakończony niedawno rok szkolny i dzielimy się tym, co jeszcze przed nami. Od września na dzieci czekać będą kolejne

Nowy rok szkolny w Domu Aniołów Stróżów to kolejne wyzwania związane z nadrobieniem ogromnych zaległości w edukacji, wynikających z trudności w uczeniu się w czasie zdalnej szkoły. Zbieramy fundusze na wdrożenie POCOVIDOWEGO PROGRAMU EDUKACYJNEGO – dodatkowych, indywidualnych korepetycji dla dzieci, które prowadzone będą przez specjalistów. Szacujemy, że z uwagi na ogromne braki i zaległości i ok. 70 dzieci będzie potrzebować w sumie co najmniej 600 – 800 godzin dodatkowych zajęć miesięcznie.

Anielski Biuletyn nr 2 (2021)

Tutaj możesz dowiedzieć się więcej o projekcie Anielskiego Biuletynu.