21.03.2024

Choć większości 21.03 kojarzy się z pierwszym dniem wiosny, jest to także dzień zwrócenia szczególnej uwagi na potrzeby osób z zespołem Downa. Tego dnia obchodzimy Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa. Data ta nie jest przypadkowa, bo nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.

Nasi podopieczni zawsze chętnie włączają się w obchody tego wspaniałego święta. To bardzo ważne, bo pozwala im zrozumieć ideę Światowego Dnia Zespołu Downa, jednocześnie ucząc tolerancji oraz szacunku dla innych.

Dlaczego Dzień Kolorowej Skarpetki? Niedopasowane skarpetki z jednej strony są synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego, z jakim borykają się osoby z zespołem Downa, a z drugiej – pięknym symbolem różnorodności i wyrazem akceptacji dla wszystkich ludzi, niezależnie od różnic czy indywidualności ❤️

Ideą tego dnia jest budowanie świadomości społecznej, akceptacji oraz integracji, kładąc nacisk na zdolności dzieci i dorosłych z zespołem Downa, a nie ograniczenia. Wraz z podopiecznymi zwracamy szczególną uwagę na potrzeby, wyzwania oraz osiągnięcia tych osób, promując ich prawa, równość, godność.

W tym roku w ramach warsztatów plastycznych samodzielnie stworzyły niepowtarzalne skarpetki, wyrażając w ten sposób swoje wsparcie oraz podkreślając wartość różnorodności w społeczeństwie. Dzień ten spędziliśmy radośnie i… kolorowo 🙂

Zajęcia realizowane zostały w ramach zadania publicznego, które jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Miasta Chorzów. Więcej o projekcie można przeczytać tutaj.