27.09.2022

Przedszkolaki postawiły ściany i zajęły się pracami wykończeniowymi. Za materiał budowlany posłużyły kartonowe cegły, a za dekoracje – kolorowe naklejki. Nietypowej ekipie remontowej pomagali wolontariusze i wychowawcy oraz przyjaciele Domu Aniołów Stróżów: trener Dariusz Dudek i radny Katowic Krzysztof Pieczyński. Do akcji przyłączyli się także przechodnie, którzy razem z dziećmi kładli kartonowe cegły. Tak oto 27 września w Galerii Katowickiej powstał Dom Aniołów Stróżów – zobacz zdjęcia.

Happening miał na celu nagłośnienie zbiórki na remont naszych Domów w Katowicach i Chorzowie. Odwiedzający nietypowy plac budowy mogli dowiedzieć się więcej o działalności Stowarzyszenia i zrobić sobie zdjęcie z symboliczną Cegiełką Dobra.

– wyjaśnia Monika Bajka, Prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Dom Aniołów Stróżów.

Pomóc można na wiele sposobów. Zachęcamy do wpłaty darowizny na remont za pośrednictwem strony www.anioly24.pl/dom-2022. Można także wesprzeć akcję udostępniając informację o zbiórce w mediach społecznościowych z dedykowanym akcji hasztagiem #cegiełkadobra.

Na co zbierają Anioły? Na remont świetlic dla dzieci potrzebujących wsparcia. Naszym priorytetem jest odnowienie pomieszczeń w budynku Domu Aniołów Stróżów na katowickim Załężu. Jedna ze świetlic w naszym załęskim Domu – ta dla dzieci młodszych szkolnych – nie była remontowana od wielu lat. Przez ten czas Dom w Katowicach dał schronienie ponad 2 000 dzieci w wieku od 2,5 do 18 lat. Te liczby pokazują, że remont jest pilny i już bardzo potrzebny. Świetlica jest jedną z najważniejszych części Domu Aniołów Stróżów. To miejsce do codziennej opieki, pomocy, zabawy, nauki i pracy nad dobrymi nawykami.

To w świetlicowej łazience uczymy naszych podopiecznych jak dbać o higienę, dzieci się tu kąpią, często jesteśmy pierwszymi osobami, które pokazują im jak prawidłowo umyć zęby. Budowanie tych nawyków ma wpływ nie tylko na ich zdrowie, ale także na to jak są postrzegani przez rówieśników. Trudno mówić o czystości przy zepsutym prysznicu, odpadających kafelkach czy zniszczonych szafkach. To samo dotyczy kuchni, sali do zabawy

– wyjaśnia Monika Bajka.

Gruntowny remont pozwoli także uporządkować przestrzeń i wyznaczyć wygodne i jasne miejsce do odrabiania lekcji. Trudno skupić się na zadaniach, kiedy wokół panuje hałas, a za biurko służy kuchenny stół. Jeśli zbiórka się uda i dołączy do niej wiele osób o dobrych sercach to będziemy mogli stworzyć kącik do nauki: z biurkami, krzesłami i lampkami.

Stowarzyszenie Dom Aniołów Stróżów od 30 lat pomaga dzieciom potrzebującym wsparcia z dzielnic pogórniczych i pohutniczych. Anielskie Domy działają na Załężu w Katowicach, w Chorzowie – Batorym oraz na Juliuszu w Sosnowcu.

DZIĘKUJEMY wszystkim przyjaciołom, gościom i darczyńcom, którzy przyłączyli się do akcji. Dzięki Wam będziemy mogli nadal pomagać dzieciom i tworzyć dla nich bezpieczny i wypełniony miłością DOM.

Zbiórkę na remont bezpiecznych Domów dla dzieci można wesprzeć na stronie: www.anioly24.pl/dom-2022.