01.09.2020

Blisko 50 dzieci z Domu Aniołów Stróżów odpoczywało w Międzybrodziu Bialskim

– To bardzo potrzebne dla zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci i ważny element uzupełniający codzienną pracę terapeutyczną w świetlicach – mówi Monika Bajka, prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Dom Aniołów Stróżów. Blisko 50 podopiecznych stowarzyszenia wzięło udział w kilkudniowym wyjeździe do Międzybrodzia Bialskiego na Żywiecczyźnie.Wyjazdy był możliwy dzięki wsparciu sponsorów – Grupie Kapitałowej Węglokoks oraz Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, a także organizacyjnej pomocy Szkoły Mistrzostwa Sportowego z Katowic i agencji artystycznej KINDLA MUSIC.

To już tradycja, że w okresie wakacyjnym podopieczni Domu Aniołów Stróżów wyjeżdżają poza miejsce zamieszkania. Mimo trudnego roku i ograniczonych funduszy, nie inaczej jest w te wakacje – mimo, że krócej, to zawsze choć trochę oddechu od codziennych problemów i izolacji.

– Mimo niełatwej sytuacji, która dotyka każdego z nas, bardzo zależało nam na tym, aby nasi podopieczni mieli możliwość wyjechania na kilka dni poza miejsce zamieszkania. Dzięki wsparciu sponsorów, czyli Grupie Kapitałowej Węglokoks oraz Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej przy organizacyjnym wsparciu Szkoły Mistrzostwa Sportowego z Katowic i agencji artystycznej KINDLA MUSIC wyjazd udało się zorganizować. Staraliśmy się zachować maksimum bezpieczeństwa, stosując się do wszystkich zaleceń służb sanitarnych. Aby zminimalizować ryzyko nasi podopieczni przebywali w jednym ośrodku, który był tylko do ich dyspozycji. Mam nadzieję, że to pozwoliło na spokojny odpoczynek, a także realizacją celów, jakie wiążą się z takimi wyjazdem – podkreśla Monika Bajka.

Wyjazd odbył się w dniach 25-29 sierpnia. Wzięli w nim udział podopieczni z placówek Domu Aniołów Stróżów w Katowicach – Załężu, Chorzowie – Batorym oraz Sosnowcu – Juliuszu. Chociaż trwał tylko kilka dni, to miał niemałe znaczenie. W tym roku szczególnie.

– Dla dzieciaków był to ważny wyjazd, bo zdążyły jeszcze „złapać oddech” przed powrotem do szkoły. W tym roku – po okresie zmęczenia i życia w napięciu związanym z pandemią koronawirusa – wyjazd za miasto oraz spędzenie czasu z rówieśnikami i życzliwymi, zaangażowanymi wychowawcami w przyjaznych i bezpiecznych warunkach ma szczególne znaczenie. Tym bardziej, że większość dzieci nie wyjeżdża na wakacje dalej niż do rodziny w sąsiedniej dzielnicy czy mieście. Tylko nieliczni w tym roku udali się na kilkudniowy wyjazd z rodzicami. Dzięki wyjazdowi na Żywiecczyznę mogły więc one choć trochę, podobnie jak ich rówieśnicy, zaczerpnąć prawdziwych wakacji – zauważa Helena Ząbczyńska, kierownik placówki Domu Aniołów Stróżów w Sosnowcu – Juliuszu. – Takie wyjazdy to ważny element, uzupełniający codzienną pracę terapeutyczną w grupach. Pozwala lepiej poznać dzieci, ich potrzeby, sposób funkcjonowanie, również poza miejscem zamieszkania, a także zintegrować się grupie, a dzieciom lepiej poznać się nawzajem – dodaje pedagożka.

Blisko 50 podopiecznych stowarzyszenia wzięło udział w kilkudniowym wyjeździe do Międzybrodzia Bialskiego na Żywiecczyźnie, dzięki wsparciu sponsorów – Grupie Kapitałowej Węglokoks oraz Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej oraz organizacyjnej pomocy Szkoły Mistrzostwa Sportowego z Katowic i agencji artystycznej KINDLA MUSIC.

– Nasz firma kolejny raz wspiera organizowaną przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Dom Aniołów Stróżów akcję wyjazdu dzieci, podopiecznych świetlic terapeutycznych, na wakacje. Tym razem udało się zorganizować wyjazd w góry. Bardzo cieszymy się, że mogliśmy się przyczynić, do skutecznej realizacji tej akcji. Znakomicie wpisuje się ona w przyjętą przez naszą firmę politykę CSR, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu. Takie projekty zawsze mogły liczyć na naszą przychylność i uznanie, są wysoko oceniane przez naszych pracowników i organa właścicielskie. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, wyjazd dzieci ze świetlic terapeutycznych był krótszy niż poprzednio, ale na pewno nie mniej ciekawy niż poprzednie. Mamy nadzieje, że ilość wrażeń i pozytywna energia, jaka te kilka dni spędzonych w górach została przez dzieci zaabsorbowana, będą procentowały w najbliższych miesiącach, podczas szkolnych zajęć i przy rozwijaniu indywidualnych pasji i zainteresowań – powiedział Tomasz Heryszek, Prezes Węglokoks S.A.

– KSSE od wielu lat kibicuje, podziwia i wspiera działalność Domu Aniołów Stróżów w Katowicach. W tym roku, przekazując darowiznę, udało nam się wspólnie z innymi darczyńcami ufundować krótki wakacyjny wypoczynek dla podopiecznych stowarzyszenia. Współpraca ze Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom i Młodzieży wpisuje się w bardzo ważny aspekt działań naszej spółki, jako operatora aktywizacji społecznej i charytatywnej, w tym promowania zasady społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) wśród inwestorów działających na terenie KSSE – powiedział dr Janusz Michałek, Prezes Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A., który oprócz działalności zawodowej jest zaangażowany w działalność charytatywną i społeczną. Pełni m.in. funkcję członka Rady Fundacji Franciszkańskiej „Rodzina w Służbie Człowieka”.