05.07.2024

Wakacyjne przygody maluchów i młodzieży trwają w najlepsze. Tydzień detektywistyczny to dopiero drugi temat Anielskiego Lata, a działo się naprawdę dużo. Pedagodzy Domu Aniołów Stróżów bardzo przemyślanie stworzyli zajęcia ćwiczące dedukcję, logiczne myślenie i pracę w grupie.

Pan policjant mł. asp. Michał Wilmański z Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie odwiedził Anielski Klub Rozwoju Dzieci i Młodzieży. Przeplatał tematy ciekawe z edukacyjnymi, tak żeby dzieciaki wyniosły z tego spotkania jak najwięcej. To nie takie proste, bo jak wiadomo, zwykłe wykłady nie cieszą się popularnością wśród najmłodszych. Opowiadał o tym, jak bezpiecznie poruszać się po mieście oraz uczył odpowiedniego zachowania i dbania o siebie nad morzem i w górach. Prawdziwą furorę zrobił jednak, szkoląc maluchy z metod zbierania odcisków palców.

Następną eskapadą Klubu Rozwoju było odwiedzenie wystawy w Muzeum Śląskim „Na tropie Tomka”, bohatera książek Alfreda Szklarskiego. Aniołki musiały wykorzystać poznane metody śledcze, szukając specjalnych pieczątek, by odnaleźć głównego bohatera znanych bajek. Gra się udała, dzieciaki były na tyle bystre, że poszukiwania nie sprawiły im większych problemów.

Najmłodsza anielska grupa podeszła do tematu przewodniego bardzo artystycznie. Najpierw dzieci wycinały i sklejały akcesoria prawdziwego detektywa, które świetnie się nadają do sesji zdjęciowych. Później, używając tajemniczej substancji, malowały niewidzialne dzieła sztuki, by potem je odkryć, nakładając kolory. Teraz Aniołki mogą przesyłać sobie sekretne wiadomości, których nikt inny nie zdoła odszyfrować. Wychowawcy dodali również aspekt kulinarny, ćwicząc z dziećmi odgadywania smaków z zasłoniętymi oczami.

Ci najstarsi odwiedzili ukochane Lodowato, brali udział w zajęciach o „zniekształceniach poznawczych” prowadzonych przez praktykanta Tomka. Temat był poważny, ale i bardzo ciekawy. Na koniec był quiz, którego zwycięzcy wygrali 2 bilety na mecz koszykówki Polska — Nowa Zelandia w Spodku oraz voucher do Cinema City. W Anielskim Ogrodzie Klimatycznym odbyły się także zajęcia artystyczne z młodzieżą prowadzone przez wolontariuszkę Ulę.

Były też inne wypady i zajęcia. Przedszkolaki poznawały historię w skansenie w Chorzowie z przewodnikiem poprzedzone warsztatami plastycznymi pod tytułem „obrazy z nasion”. Z uwagi na okres wakacyjny i brak szkoły pojawiła się szansa na coś nowego, coś, co najlepiej opisuje cytat samego wychowawcy Krzyśka.

Okres wakacji to nie tylko wolność od szkoły i możliwość zrobienia dużej ilości fajnych rzeczy. To również wyjątkowy czas z powodu wspólnie zjadanych śniadań — niby prosta sprawa, a jednak bardzo integracyjna i przyjemna chwila dla całej grupy przy stole.

Obszerną galerię dziecięcych uśmiechów znajdziecie tutaj.