11.09.2018

Wyjątkowe wydarzenie na kulinarnej mapie śląsko-zagłębiowskiej metropolii i pierwsza charytatywna kolacja kolektywu szefów kuchni pod nazwą SZYCHY na SZYCHCIE. Prawie dziesięcioro najważniejszych i nagradzanych kucharzy z sześciu miast regionu w jeden wieczór będzie razem gotować w szczytnym celu. Muszą przygotować wyjątkowe dania w plenerze i zapełnić stół dla 50 gości w postindustrialnej przestrzeni przy Hucie Baildon w Katowicach. Cały dochód z plenerowej kolacji zostanie przekazany na rozwój talentów podopiecznych Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Domu Aniołów Stróżów w Katowicach. Przyjmowane są już zapisy na to wydarzenie. 
SZYCHY NA SZYCHCIE – to nowy kulinarny kolektyw z województwa śląskiego. Zazwyczaj są solistami, ale w słusznej sprawie potrafią stworzyć jedyny w swoim rodzaju zespół. Spontanicznie i charytatywnie będą działać kilka razy w roku, by przede wszystkim gotować w szczytnym celu – taka szczera gastro-szychta na Śląsku. Co ważne, reprezentują różne lokale, różne miasta, różne style gotowania i różne kulinarne opowieści. I w tej różnorodności jest właśnie siła. Inicjatorami charytatywnego gotowania są Kasia Rogowska i Przemek Błaszczyk, którzy zaprosili do współpracy innych szefów kuchni z okolic. Podglądając podobne inicjatywy we Wrocławiu, Warszawie i Poznaniu SZYCHY gotowe na SZYCHTĘ zdecydowały, że i lokalnie, na Śląsku, dadzą radę. No więc są! I niebawem ruszą w miasto opuszczając swoje dobrze im znane kuchnie. 

Pierwsze gotowanie zaplanowano na 27 września 2018 – kolacja charytatywna ze wsparciem dla dzieciaków, podopiecznych domu Aniołów Stróżów. Przed kucharzami nie lada wyzwanie – zaplanowali bowiem plenerową kolację pod namiotami w ogrodzie na terenie Huty Baildon. 

– W planie jest m.in. pieczenie na wolnym ogniu i wędzenie w specjalnie na to wydarzenie przygotowanej wędzarni. Warto dodać, że menu niespodzianka, powstanie w oparciu o wyłącznie ekologiczne i certyfikowane produkty i wyselekcjonowane butelki wina. Kolacja odbędzie się dla 50 osób, przy wspólnym stole – zdradza Przemek Błaszczyk, jeden z inicjatorów, znany m.in. jako jeden z finalistów popularnego programu Top Chef. 

Kucharze deklarują menu inspirowane kuchnią śląską i naturą. Gotują: P. Błaszczyk (Bistro Mañana and Wine Bar Chorzów), Sz. Bracik (Wodna Wieża, Pszczyna) D. Duraj (Restauracja Villa Gardena, Katowice), M. Furczyk (Punkt „G”astronomiczny, Pszczyna), B. Gadzina (Przetwórnia Beksien, Czaniec), G. Miśta (Restauracja Hotelu Natura Residence, Zawiercie), J. Pyzalski (Restauracja Wagon, Bytom), K. Rogowska (restauracja Cadenza / Amfora, Katowice) oraz W. Wróbel (Novo’ Restobar, Katowice).

Cel: cały dochód z plenerowej kolacji zostanie przekazany na rozwój talentów podopiecznych Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Domu Aniołów Stróżów w Katowicach. Zdecydowaliśmy się wesprzeć Anielską Akademię Rozwoju Talentów, w ramach której działają: Akademia Językowa, Akademia Piłki Nożnej, Dżudo, Akrobatyka, Taniec, Grupy wokalne, Szkoła programowania i nowoczesnych technologii i wiele innych. 

– Staramy się, aby nasi podopieczni, podobnie jak ich rówieśnicy, mieli okazję rozwijać swoje pasje, talenty, a także poznawać świat. Dochód z kolacji charytatywnej przeznaczony będzie na zorganizowanie dzieciom i młodzieży zajęć językowych, sportowych, artystycznych, pomoc w nauce i opiekę logopedy – podkreśla Monika Bajka, prezes stowarzyszenia Dom Aniołów Stróżów w Katowicach.

Cena kolacji charytatywnej to 250 zł od osoby. W sprawie rezerwacji miejsc należy wysłać e-mail na adres szychynaszychcie@gmail.com. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Kolacja odbędzie się 27 września (czwartek) o godzinie 19.00 w plenerze przy BioBazarze (Katowice, ul. Bracka 20).

KONTAKT:

Rozmowy z chefami:

– Kasia Rogowska 503 845 085 

– Przemek Błaszczyk 514 430 300

W sprawie szczegółów kolacji:

– Justyna Ładzińska (restauracja Cadenza) 

– Ola Czapla-Oslislo (blog Ostryga)

kontakt: szychynaszychcie@gmail.com

PARTNERZY:

Wszyscy zaangażowani w kolację Partnerzy pomagają nam charytatywnie przekazując produkty lub usługi:

BioBazar Katowice
BoConcept
Horeca Rental Service

Jadwiga Lemańska (grafika)
On Lemon
Opal
Przemek Jendroska (fotograf)
Winkolekcja
Winnica Patria