12.04.2023

W Polsce nadal są dzieci, które „wychowuje ulica” i potrzebują drugiego Domu – takiego przez duże „D”.

Przy okazji Międzynarodowego Dnia Dzieci Ulicy, który co roku odbywa się 12.04. zorganizowaliśmy ciekawe wydarzenie na katowickim Załężu, gdzie znajduje się najstarsza Aniołowa placówka. Wychowawcy opowiedzieli m.in. o swoich doświadczeniach w pracy z dziećmi potrzebującymi pomocy. Na wydarzenie zaprosiliśmy także naszych podopiecznych – dzieci ułożyły ścianę z klocków przypominającą o tym, że Aniołom można przekazać swój 1,5% podatku i malowały wspaniałe rysunki kredą na chodniku. Rzeka Odra, kurczak, wiele kolorów i radości – właśnie tak wyglądał chodnik. Instalację artystyczną można podziwiać do pierwszego deszczu. Tu możesz zobaczyć galerię zdjęć z tego wyjątkowego dnia.

Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy to bardzo ważne święto w Domu Aniołów Stróżów – bo właśnie od dyżurów ulicznych zaczęła się działalność naszego Stowarzyszenia prawie 30 lat temu. W trakcie tego wyjątkowego spotkania na podwórku wraz z dziećmi, które otaczamy anielskimi skrzydłami, opowiedzieliśmy o tym, co ważne. Igor, jeden z naszych małych artystów, mówił, że ważne jest dla niego życie i to, jak wyrastamy. W Domu Aniołów Stróżów chcemy świata, w którym każde dziecko wyrasta otoczone uwagą i troską, a dorośli nie są obojętni. W związku z Międzynarodowym Dniem Dzieci Ulicy Anioły pragniemy przypomnieć o problemach dzieci i zasadach mądrego pomagania. Celem obchodzonego 12 kwietnia dnia jest skupienie uwagi publicznej na sytuacji dzieci żyjących w różnych krajach i regionach.

Anioły na podwórkach 

Wychowawcy z Domu Aniołów Stróżów codziennie dyżurują na podwórkach na Załężu, Juliuszu i Biadaczu. To dzielnice śląskich i zagłębiowskich miast, które mocno doświadczył proces zamykania kopalń i hut. Gwałtowne zmiany wpłynęły nie tylko na byłych pracowników, ale także na ich dzieci, a nawet wnuki. W efekcie nadal można spotkać tutaj maluchy i nastolatków, którym z różnych powodów brakuje opieki, domowego ciepła lub stałego wsparcia. To właśnie do nich pomocną dłoń wyciągają Anioły.

Spotykamy się na „ich” terenie, bo czasem to jedyna przestrzeń na spokojną rozmowę. Podczas wspólnej zabawy na ulicach i podwórkach udaje nam się zbudować relacje i poznać problemy, z którymi mierzą się dzieci. To pierwszy krok do udzielenia pomocy. Dyżury uliczne od lat 90. są jedną z form wsparcia zapewnianej przez stowarzyszenie. Nasza historia zaczęła się od pomocy dzieciom, które przebywały na katowickim dworcu. Pomoc była wtedy doraźna, a powstały kilka lat później pierwszy Dom był schronieniem, azylem, otwartym dla każdego. Po prawie 30 latach realia w Polsce bardzo się zmieniły. Kontynuujemy pracę uliczną, ale nasz system pomocy znacznie się rozszerzył. Wspieramy dzieci systemowo: uczymy i przygotowujemy na zmiany, jakie mają szansę się dokonać w życiu młodych ludzi i ich rodzin. Dom Aniołów Stróżów to codziennie opieka, pomoc w odnajdowaniu potencjału i budowa relacji opartych na zaufaniu.

– wyjaśnia Monika Bajka z Domu Aniołów Stróżów.

Pragniemy zaprosić Cię do przyłączenia się do naszej misji pomagania dzieciom. Wystarczy podczas rozliczania PIT-u przekazać 1,5% podatku na pomoc podopiecznym Stowarzyszenia Dom Aniołów Stróżów. Zebrane w ten sposób środki przeznaczone zostaną na pomoc w nauce, wsparcie psychologiczne, ciepłe posiłki, a dla niektórych dzieci: na pierwszy w życiu wyjazd na wakacje. Dom Aniołów Stróżów rocznie pomaga ok. 600 dzieciom z Katowic, Sosnowca i Chorzowa.

Możesz do nas dołączyć. Przekaż swój 1,5% podatku na wsparcie podopiecznych Domu Aniołów Stróżów – KRS 0000009221.