12.04.2022

Na placach zabaw i w parkach, ale także na podwórkach, przy trzepakach i murkach – tam gdzie są dzieci, są też Anioły. Wychowawcy z placówki ulicznej codziennie dyżurują na śląskich ulicach i niosą pomoc najmłodszym. W Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy społecznicy chcą przypomnieć o problemach dzieci i zasadach mądrego pomagania. Celem obchodzonego 12 kwietnia dnia jest skupienie uwagi publicznej na sytuacji dzieci żyjących w różnych krajach i regionach.

Mimo, że przez ostatnie 30 lat sytuacja dzieci na Śląsku zmieniła się diametralnie to nadal jest komu pomagać. Nowe problemy i wyzwania przyniosła wojna w Ukrainie. Nasi podopieczni odczuwają więcej strachu, smutku i złości. Szczególnie mocno te emocje przeżywają dzieci pochodzenia ukraińskiego, a część z nich jest już pod naszymi skrzydłami

– wyjaśnia Prezes Domu Aniołów Stróżów Monika Bajka.

Swoje piętno odcisnęła też pandemia, czas izolacji i przerwy w chodzeniu do szkoły. Dane są przerażające: gwałtownie rośnie liczba dzieci, których dotyka pustka i samotność. Badania pokazują, że aż co 7 dziecko w Polsce ma tak złe samopoczucie, że zagraża to jego zdrowiu psychicznemu. Kolejne statystyki to kolejne tragiczne informacje: województwo śląskie jest wśród województw z największą liczbą samobójstw wśród dzieci i młodzieży.

Wspomniane problemy dostrzegają wszyscy, którzy opiekują się dziećmi – rodzice, wychowawcy i nauczyciele. Zmiany widzą także streetworkerzy z Domu Aniołów Stróżów. To oni regularnie spotykają się z dziećmi w pogórniczych i pohutniczych dzielnicach. Na katowickim Załężu, sosnowieckim Juliuszu i chorzowskim Biadaczu organizują zajęcia i zachęcają do rozmowy.

Wiele dzieci czuje się przytłoczonych problemami i ogromem emocji. My jesteśmy po to, aby udzielić im wsparcia i pokazać, że są dorośli, na których mogą liczyć

– wyjaśnia Monika Bajka z Domu Aniołów Stróżów.

W Dniu Dzieci Ulicy chcemy zaapelować do mieszkańców Śląska i Zagłębia o przyłączenie się do naszej misji. Wystarczy podczas rozliczania PIT-u przekazać 1% podatku – KRS 0000009221 – na dzieci ze Stowarzyszenia Pomocy Dzieci i Młodzieży Dom Aniołów Stróżów. To tylko jedno kliknięcie, a dla naszych podopiecznych niejednokrotnie pierwszy w życiu wyjazd na wakacje, ciepły posiłek, pomoc psychologiczna czy wsparcie w problemach szkolnych.

Dom Aniołów Stróżów od prawie 30 lat pomaga rocznie ok. 600 dzieciom. Przekaż 1% i daj nadzieję – darmowy program do rozliczenia PIT możesz pobrać tutaj.