13.10.2023

Kolejne miesiące odkrywania nowych technologii za nami!

Warsztaty Little Bit Academy, prowadzone przez Dominika Koziarskiego, to dla podopiecznych Domu Aniołów Stróżów w Chorzowie – Batorym szansa na rozwinięcie swojej wiedzy i umiejętności z obszaru bezpiecznego korzystania z Internetu, programowania i tworzenia gier, projektowania graficznego, tak, by mogły rozwijać swój potencjał i odkrywać pasje mimo trudnego środowiska, w którym się wychowują.

Ostatnie miesiące regularnych zajęć nasz prowadzący podsumował tak:

Warsztaty obejmowały naukę programowania i tworzenie gier oraz zaznajamianie się z tematem ChataGPT, a także promowały współpracę i rozwijanie umiejętności interpersonalnych. Dzieci zdobyły kompleksową wiedzę i umiejętności w obszarze technologii, co przygotowało je na przyszłe wyzwania.

Młodsza grupa uczestników ćwiczyła programowanie w Blockly oraz kreowała gry w Roblox Studio. Takie wyzwania pozwalają dzieciom uczyć się logicznego myślenia, rozwiązywania problemów oraz tworzenia algorytmów. Zadania z Blockly pomagały zrozumieć podstawowe pojęcia programowania, takie jak pętle, warunki i zmienne. Dzięki temu nasi podopieczni zdobyli solidne podstawy w dziedzinie informatyki. Kolejnym elementem zajęć była nauka tworzenia gier w Roblox Studio. Dzieci projektowały własne światy, dodawały elementy rozgrywki i programowały zachowania postaci w swoich grach. To nie tylko rozwijało ich umiejętności programistyczne, ale także kreatywność i zdolności projektowe.

Podczas zajęć z dziećmi ze starszej grupy, poziom zaawansowania sięgnął jeszcze dalej, obejmując także zaznajamianie się z ChatGPT i początki programowania w języku LUA. To stanowiło kolejny etap na naszych zajęciach, który pozwalał dzieciom pogłębić swoją wiedzę i umiejętności z dziedziny programowania.

Wykorzystanie ChatGPT otworzyło przed dziećmi fascynujący świat sztucznej inteligencji. Nauczyli się, jak komunikować się z ChatGPT, zadawać pytania i uzyskiwać odpowiedzi. To nie tylko rozwijało ich zdolności komunikacyjne, ale także wprowadzało je do tematu uczenia maszynowego i przetwarzania języka naturalnego. Kolejnym ważnym krokiem było wprowadzenie do programowania w języku LUA, który jest szeroko wykorzystywany w tworzeniu gier w środowisku Roblox Studio. Grupa tworzyła swoje pierwsze skrypty poznając tym samym składnię tego języka.

Mocny nacisk podczas zajęć kładziemy na rozwijanie umiejętności miękkich w tym współpracy. Uczestnicy pracowali w zespołach, aby wspólnie projektować i tworzyć gry. To nie tylko rozwijało ich zdolności interpersonalne, ale także nauczyło ich, jak skutecznie rozwiązywać problemy i realizować projekty jako grupa. Współpraca uczyła ich także negocjacji i dzielenia się pomysłami, co jest kluczowe w dziedzinie programowania i tworzenia gier.

– podkreślił Dominik.

Zajęcia prowadzone są w ramach projektu „Razem dla Dzieciaków – warsztaty edukacyjne Little Bit Academy” w Domu Aniołów Stróżów w Chorzowie – Batorym,