16.03.2024

Przygnębienie, bo są problemy w domu. Stres, bo w szkole ostatnio też jakoś gorzej idzie. Smutek, bo trudno odnaleźć się wśród rówieśników. Trudności, a wraz z nimi narastające poczucie osamotnienia to codzienność wielu dzieci i nastolatków.

W Domu Aniołów Stróżów z uwagą podchodzimy do emocji, które wyrażają nasi podopieczni. Są dla nas drogowskazami do udzielenia właściwego wsparcia i zaoferowania najlepszej formy pomocy.

Regularnie prowadzimy zajęcia socjoterapeutyczne z elementami treningu umiejętności społecznych, czyli formie pracy z grupą ukierunkowanej na uczenie się przez dzieci efektywnych sposobów funkcjonowania społecznego, a konkretnie:

  • komunikacji – jak umiejętność słuchania, zadawania pytań, reagowania na to, co mówią inni,
  • umiejętności prospołecznych – kontaktu wzrokowego, trzymanie granic, pomoc innym,
  • radzenia sobie w trudnych sytuacjach – asertywność, proszenie o pomoc,
  • rozpoznawania, nazywania emocji,
  • budowanie własnej tożsamości – odkrywanie swoich cech, mocnych i słabszych stron.

W Socjoterapeutycznym Klubie Młodzieżowym szukamy technik, które pomagają się wyciszyć, ale też wyrazić emocje i pomóc w ich regulacji. Ostatnio malowaliśmy na płótnie (do wyboru były trzy tematy: marzec, przyjaźń i dzień kobiet) i potwierdzamy: jeden obraz wyraża więcej niż tysiąc słów. Przy okazji nasi klubowicze mogli się wzajemnie inspirować i „wyżyć” kreatywnie.

Dzięki Twojemu wsparciu i przekazaniu 1,5% możemy kontynuować pomoc w formie Młodzieżowego Klubu Socjoterapeutycznego. Wpisz KRS 0000009221 w swoim rozliczeniu PIT.

Zadanie jest współfinansowane z budżetu Miasta Katowice. Więcej o projekcie można przeczytać tutaj.