24.02.2022

Wojna w Ukrainie: pomoc dzieciom.

Jestem myślami i sercem z tymi, którzy giną w obronie swojej ojczyzny. Z tymi, którzy przeżywają strach i bezradność. Z 18-letnimi chłopcami – jeszcze prawie dziećmi przecież – i Ich rodzinami, którzy dostali powołanie do wojska. Młodzież, która – tak, jak my i nasza Polska młodzież – jeszcze kilka dni temu żyła mediami społecznościowymi, imprezami, nauką, przyjaźniami, miłościami dziś dostaje do ręki broń, by walczyć o swój kraj. Jestem też myślami z tysiącami ukraińskich dzieci, które stają się ofiarami tej wojny…

Dzisiaj wszyscy czujemy podobnie. W obliczu wstrząsających doniesień z Ukrainy dotyka nas smutek, strach, niepewność. Nasze myśli są z narodem ukraińskim i wszystkimi dziećmi na Ukrainie. Te wielkie emocje udzielają się także naszym podopiecznym – dzieciom i młodzieży. Dlatego tak ważne jest, aby przez najbliższe dni otoczyć je szczególną opieką.

W naszych domach w Katowicach, Chorzowie i Sosnowcu było dzisiaj dużo czasu na rozmowy. Wyjaśnialiśmy dzieciom i młodzieży co się wydarzyło za naszą wschodnią granicą – w możliwie prosty sposób, dobierając słowa do wieku. Sporo rozmawialiśmy też o wartościach: szacunku do drugiego człowieka i solidarności. Niech dobro zwycięży!

Po uzgodnieniach z całym zarządem – złożyliśmy w urzędach miast, w których działamy deklaracje gotowości udzielenia przez nasze Stowarzyszenie wsparcia i pomocy potrzebującym: socjalnej, prawnej i psychologicznej. Wierzę, że kierując się tak ważnymi w Aniołach wartościami jakimi są solidarność i wrażliwość na potrzeby innych, również tych, którzy niekoniecznie są naszymi podopiecznymi, wszyscy staniemy na wysokości zadania i dołożymy choć małą cegiełkę do budowania lepszego świata.

Wierzę i z całego serca nam wszystkim tego życzę, że Dobro zwycięży!

 

Monika Bajka

Prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży
„Dom Aniołów Stróżów”.