13.10.2018

To był kolejny intensywny rok, w którym nie brakowało nowych inicjatyw. Za nami coroczna, uroczysta gala Święta Domu Aniołów Stróżów. W czasie wydarzenia nie zabrakło wyróżnień dla najbardziej zaangażowanych w pomoc stowarzyszeniu. Dziesięć osób i firm otrzymało dyplom oraz statuetkę „Przyjaciel Dzieci 2018 roku”. Na scenie swoimi talentami z gośćmi podzieli się natomiast podopieczni ze wszystkich Aniołowych placówek.
Święto odbyło się w piątek, 12 października, w wyjątkowej przestrzeni filii Miejskiego Domu Kultury „Koszutka” na katowickim Dębie. Wzięła w nim udział ponad setka gości, którzy na codzień wspierają stowarzyszenie Dom Aniołów Stróżów.

– Jeden z naszych ulubionych cytatów brzmi: „Ludzie bowiem to anioły bez skrzydeł, i to jest właśnie takie piękne, urodzić się bez skrzydeł i wyhodować je sobie”. Na ziemskie Anioły możemy liczyć każdego dnia, dlatego podczas święta podziękowaliśmy kolejnym firmom i osobom prywatnym, które w szczególny sposób zaangażowały się w pomoc na rzecz naszego stowarzyszenia. Święto Domu Aniołów Stróżów było także okazją do podsumowania tego, co udało się zrobić w przeciągu ostatnich dwunastu miesięcy i opowiedzenia o pomysłach na przyszłość. Na scenie swoje sportowo-artystyczne talenty zaprezentowali podopieczni z naszych wszystkich placówek – opowiada Monika Bajka, prezes Stowarzyszenia Dom Aniołów Stróżów w Katowicach.

W tym roku „Tytułem Przyjaciel Dzieci 2018 rok” uhonorowani zostali:
MGM EXPO Rafał Gromada,
Joanna Krajewska – Godziek i Tomasz Godziek, wlasciciele sklepu Poszetka,
DH SUPERSAM,
Jakub Rogala,
Agata Piotrowska,
Marta Dobrzańska,
Aneta Szopa,
Krzysztof Zawiślak,
Krzysztof Włodek,
Marcin Janicki.

Wszyscy otrzymali okolicznościowe dyplomy oraz statuetkę zaprojektowaną przez śląską firmę BroKat, której głównymi elementami jest cegła (symbolizująca tych, którzy dołożyli swoją symboliczną cegłę dla Domu Aniołów Stróżów ) oraz skrzydło (symbolizujące dodawanie skrzydeł podopiecznym przez wyróżnionych).Łącznie w blisko 25-letniej historii stowarzyszenia tytułem uhonorowanych zostało ponad 200 osób i firm.

Jakie były ostatnie 12 miesięcy w Domu Aniołów Stróżów? To m.in. premiera kalendarza charytatywnego „Pasja. Prestiż. Potencjał. Katowice – miasto ludzi wolnych”, ze sprzedaży którego dochód trafił na konto stowarzyszenia. W grudniu odbyła się coroczna bożonarodzeniowa akcja „Uskrzydlamy”, podczas której zebranych zostało 100 tys. złotych (w inicjatywie wzięło udział 169 partnerów, wśród których aż 57 po raz pierwszy). Anielscy wolontariusze oraz Anielskie Wolontariuszki zostały wyróżnione podczas Śląskiej Gali Wolontariatu, zorganizowanej przez Regionalne Centrum Wolontariatu w Katowicach (stowarzyszenie wspiera ok. 150 wolontariuszy rocznie). Po raz pierwszy stowarzyszenie wzięło udział w ogólnopolskiej kampanii Kilometry Dobra. Jej efekt to trzy miesiące działań, 23 wydarzenia i akcje, 87 partnerów, 170 wolontariuszy i ponad 93 tys. zł na Aniołowym koncie. Ważną inicjatywą była zorganizowana po raz kolejny akcja „Anielskie Lato” dla wszystkich tych, którzy w wakacje nie wyjechali poza miejsce zamieszkania. W skrócie to: 8 tematycznych tygodni, blisko 400 uczestników, 45 dni i blisko 1000 godzin działań, 6 wycieczek poza śląsko-zagłębiowską aglomerację, ponad 20 wyjść kulturalno-sportowych, 35 zaangażowanych wolontariuszy, 15 osób, firm, instytucji i organizacji wspierających. A do tego dwa pikniki integracyjne oraz dziewięć obozów, w których wzięło udział blisko 100-tka dzieci ze śląskich dzielnic biedy (w tym ponad 50-tka Aniołowych podopiecznych) w ramach inicjatywy „Wakacje z Węglkoksem”. W tym roku Anielskie Lato po raz pierwszy odbyło się aż w czterech lokalizacjach. A to wszystko dlatego, że od stycznia stowarzyszenie rozszerzyło swoje działania o kolejną pogórniczą dzielnicę biedy. Po Katowicach – Załężu, Chorzowie Centrum, Chorzowie – Batorym, wspólnie z Miastem Sosnowcem została uruchomiana placówka w Sosnowcu – Juliuszu.
A co w Aniołach już wkrótce?

– Zaraz po święcie rozpoczynamy przygotowania do naszej corocznej, bożonarodzeniowej akcji „Uskrzydlamy”. Tych, którzy w tym roku chcieliby się do niej przyłączyć, zachęcamy do kontaktu  – mówi Monika Bajka.

Dom Aniołów Stróżów od 24. lat działa na rzecz dzieci i rodzin z po górniczych i po hutniczych dzielnic Śląska i Zagłębia. Organizacja prowadzi placówki w Katowicach – Załężu, Chorzowie – Centrum, Chorzowie – Batorym oraz Sosnowcu – Juliuszu. Dziś Dom Aniołów Stróżów to 25 pracowników (wychowawców korekcyjnych, pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów, asystentów rodzinnych i streetworkerów), Ponad 100 dzieci w świetlicach i klubach, prawie 500 dzieci, którym udzielana jest pomoc w programach ulicznych, około 150 wolontariuszy rocznie, 100 rodzin pod opieką Poradni Rodzinnej.

Wspaniałe zdjęcia Joanny Nowickiej z uroczystej gali można zobaczyć tutaj.