03.09.2018

8 tematycznych tygodni, 4 lokalizacje, blisko 400 uczestników, 45 dni i blisko 1000 godzin działań, 6 wycieczek poza śląsko-zagłębiowską aglomerację, ponad 20 wyjść kulturalno-sportowych, 35 zaangażowanych wolontariuszy, 15 osób, firm, instytucji i organizacji wspierających. A do tego 2 pikniki integracyjne oraz 9 obozów, w których wzięło udział blisko 100-tka dzieci ze śląskich dzielnic biedy (w tym ponad 50-tka Aniołowych podopiecznych) – tak w liczbach i największym skrócie przedstawia się tegoroczna edycja Anielskiego Lata 2018. Inicjatywa Domu Aniołów Stróżów odbyła się już po raz dziewiąty. Oferta bezpłatnych zajęć została przygotowana dla młodych mieszkańców Katowic Załęża, Chorzowa Batorego, Chorzowa Centrum oraz Sosnowca Juliusza.
W tym roku Anielskie Lato 2018 przebiegało pod hasłem „Nie tylko palcem po mapie” i nawiązywało do tematyki podróży po całym świecie. Akcja odbyła się od 2 lipca do 31 sierpnia. W tym czasie odbyło się 8 tematycznych tygodni, których głównymi bohaterami były takie państwa jak: Japonia, Włochy, Meksyk, Polska, Niemcy, Francja, Czechy i Rosja. Ostatni tydzień to czas podsumowań i powtórki tego, co najlepsze.

W każdym tygodniu nie zabrakło wspólnego przyrządzania pyszności związanych z danym krajem, poznawania tradycji i zwyczajów, charakterystycznych gier i zabaw, quizów wiedzy, oglądania filmów i bajek, czy zajęć sportowych od piłki nożnej, poprzez judo, unihokej, na warsztatach z break dance i parkuru kończąc. Miały miejsce także warsztaty muzyczno-plastyczne i aktorskie z Teatrem Poddańczym.

W ramach Anielskiego Lata co tydzień organizowane były także wyjścia i wycieczki. Uczestnicy oferty przygotowanej przez Anioły  mieli m.in. okazję pojechać do Centrum Nauki Kopernik, Krakowa, Pszczyny, czy Ojcowskiego Parku Narodowego, odwiedzili Śląski Ogród Zoologiczny oraz Legendię. W programie znalazły się także wyjścia na basen. Niektórzy uczestniczyli Anielskiego Lata oglądali Memoriał im. Kamili Skolimowskiej, a dzień wcześniej wzięli udział w „Treningu z mistrzem”. Natomiast „Piątek 13-tego” (ten lipcowy) absolutnie nie był pechowy dla uczestników Anielskiego Lata. Wtedy to wszystkie grupy wzięły udział w integracyjnych grach i zabawach na Pogorii. Bylo budowanie kosmicznego rurociagu, gwiezdne klocki jenga, drużynowe kółko i krzyżyk, skakanie w workach, limbo gwiezdnych wojen i budowanie drogi mlecznej ze skrzynek. Nie zabrakło także wizyta w przenośnym planetarium. Całość poprowadzili hiszpańscy rycerze Jedi. Na koniec odbył się grill.Poza tym dzieciaki z Sosnowca poznały będzińskich rycerzy z Bractwa Rycerskiego Ziemi Będzińskiej i dowiedziały się sporo o bezpieczeństwie, dzięki wizycie pracowników Urzędu Dozoru Technicznego z Dąbrowy Górniczej. Z kolei te z Chorzowa wzięły udział w akcji odświeżania podwórek przy ulicy Dąbrowskiego 29 i Powstańców 21. Odbyły się także 2 pikniki integracyjne w Sosnowcu oraz Chorzowie.

Zdjęcia z tego ostatniego można zobaczyć tutaj.

Akcję „Anielsko lato” w poszczególnych placówkach wspierały firma BPSC,  Teatr Poddańczy, Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach Załężu, Miejska Biblioteka Publiczna  w Sosnowcu (filia nr 18), MOSiR, SP 36 w Sosnowcu, a także samorządy Katowic, Chorzowa oraz Sosnowca.

Dzięki wspólnej inicjatywie Domu Aniołów Stróżów oraz Grupy Kapitałowej Węglokoks pod hasłem „Anielskie Wakacje z Węglokoksem”, w czasie tegorocznych wakacji  prawie 100 dzieci z placówek wsparcia dziennego z Katowic, Chorzowa, Gliwic i Rudy Śląskiej wyjechała na obozy. Akcja została objęta Honorowym Patroantem Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskeigo, którego na miejscu – podczas inauguracji projektu w katowickim Załężu – reprezentował Wiceminister Grzegorz Tobiszowski. Dom Aniołów Stróżów zorganizował 3 obozy rekreacyjno – terapeutyczne oraz sportowe. Na mapie miejscowości znalazły się Górki Wielkie w Gminie Brenna, Zarzecze na Żywiecczyźnie oraz Korzkiew na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Ponadto dzięki dofinansowaniu ze strony Węglokoksu, zaproszone do projektu organizacje: Stowarzyszenie GTW z Gliwic oraz Stowarzyszenie św. Filipa Nereusza z Rudy Śląskiej, zorganizowały kolejne 2 obozy dla swoich podopiecznych. Oprócz wsparcia Grupy Kapitałowej WĘGLOKOKS środki na wyjazdy dzieci i młodzieży pochodziły z kampanii „Katowickie Kilometry Dobra”, MOPSu, Fundacji LR Global Kids Funds, zbiórek publicznych, dotacji samorządów i organizacji pozarządowych.

Poza tym 12 dzieci, które w ciągu roku pracują nad rozwojem swoich pasji oraz rozwiązaniem problemów i trudności, wyjechała na obozy organizowane przez Aniołowych partnerów, gdzie mogły doskonalić swoje talenty, poznawać rówieśników i dorosłych z poza swojego środowiska, zawierać nowe znajomości i przyjaźnie. Tu dziękujemy Fundacji TDJ, Fundacji Śląskie Anioły oraz firmie AS Inter Silesia, którzy zaprosili dzieci na organizowane przez siebie obozy lub sfinansowali pobyt dzieci na takich wyjazdach. W tym roku były to: obóz akrobatyczny nad morzem, piłkarskie na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej oraz w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale, rozwojowy w Hucisku na Jurze, taneczny i taneczno – rekreacyjny w Dąbkach nad Bałtykiem.