01.08.2018

Anioły są jednymi z partnerów trzeciej odsłony projektu „MIASTO BEZ OGRÓDEK- Luftujemy Bramy, Portretujemy Dzielnice”, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Poddańczy.
– W tym roku podglądamy, zaglądamy, przyglądamy się sobie i przeglądamy się w dzielnicach, w sąsiadach. Wypatrujemy tych dobrych i tych gorszych spraw dzielnicowych. Chcemy przeluftować bramy Zawodzia i Załęża i sportretować ich mieszkańców – mówią ludzie ze Stowarzyszenia Artystycznego Teatr Poddańczy.

„MIASTO BEZ OGRÓDEK” to kontynuacja dwuletnich działań o charakterze lokalnym. W trakcie tegorocznych wakacji organizatorzy przygotowali działania społeczno edukacyjno-kulturalne w Załężu oraz Zawodziu – zdegradowanych dzielnicach Katowic. Propozycje kierowane są do szerokiej grupy odbiorców.

Z szczegółowym programem można zapoznać się tutaj.

Projekt składa się z części warsztatowej oraz multimedialnego spektaklu. Będą mu towarzyszyły konsultacje społeczne. Po czasie twórczych spotkań i różnorodnych warsztatów z mieszkańcami (m.in. działania happeningowe na podwórkach i w zaułkach dzielnic „Luftujemy Bramy”), w finale odbędzie się spektakl plenerowy „WY/PATRZ/MY” inspirowany instalacją „Lustro Dzielnic ”, portretami filmowymi mieszkańców, ich opiniami na temat miejsca zamieszkania. W ten sposób mieszkańcy będą mieli wpływ na kształt wypowiedzi artystycznej. Współpraca z lokalnymi ośrodkami kultury i pomocy społecznej pogłębi relacje z mieszkańcami.

Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Poddańczy swoje działania planuje między 1 a 20 sierpnia br. Projekt jest bezpłatny i jest finansowany z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Lustro Dzielnic”. Na początku sierpnia Lustra staną w dzielnicach Zawodzie i Załęże
Chcemy zachęcić do przyjrzenia się bliżej odbiciom swojej dzielnicy. Może wyda się inna niż w rzeczywistości? Instalacji  towarzyszyć będą działania związane z portretowaniem, przyglądaniem się sobie z bliska i potrzebom dzielnicowym. Działania mieszkańców  z obiektem, teksty przechodniów zostaną przetworzone w artystyczną wypowiedź o kondycji dzielnic. Chcemy by Lustro Dzielnic miało charakter nie tylko artystyczny, ale przede wszystkim społeczny i integracyjny – podkreślają organizatorzy.

Warsztaty filmowe „Obrazki z Dzielnicy”. Klub „Wysoki Zamek” (Załęże) oraz Centrum Aktywności Lokalnej ( Zawodzie), 4- 10 sierpnia.
Warsztaty mają na celu pokazanie sposobu pracy ze sprzętem audiowizualnym oraz stworzenie krótkiego filmu o miejscu, gdzie młodzież przebywa na co dzień. Z pomocą prowadzących uczestnicy stworzą własny scenariusz filmowy, odegrają role filmowe, staną się operatorami kamer, realizatorami dźwięku, scenografami oraz będą mieć wpływ na montaż filmu. W zależności od pomysłu i kreatywności uczestników powstanie film fabularny lub dokumentalny. Tematem filmu jest dzielnica Załęże i Zawodzie – opisują inicjatorzy projektu.

Prowadzenie warsztatów: Stowarzyszenie Kamera

Warsztaty teatralne „Rysy Dzielnicy”, MDK Zawodzie, Dom Aniołów Stróżów, 30 lipca- 3 sierpnia
– Nauczymy się opowiadania historii, przybliżymy podstawowe formy teatru oraz podstawy improwizacji. Przed uczestnikami stanie zadanie wcielenia się nie tylko w role aktorów, ale również Reporterów -Detektywów podążających za najciekawszymi historiami dzielnicowymi. Materiał, który zbiorą dzieci posłuży jako kanwa scenariusza multimedialnego spektaklu „WY/PATRZ/MY”. Celem spotkania jest także nauczenie wychodzenia poza dotychczasowe ramy społeczne, pobudzenie w uczestnikach potrzeby sprawczości oraz umiejętności pracowania w grupie – mówią ludzie ze Teatru Poddańczego.

Prowadzenie: Przemysław Buksiński, Mateusz Mikosza, Honorata Mierzejewska- Mikosza

Warsztaty kreatywne „Luftujemy Bramy”, Dom Aniołów Stróżów, MDK Zawodzie, 6 – 10 sierpnia
– Podczas twórczych spotkań uczestnicy z pomocą scenografów stworzą zaproszenia na spektakl, ogłoszenia, plakaty. Nie boimy się ubrudzić, nie chcemy się ograniczać żadną wybraną techniką plastyczną! Razem wykreujemy niezapomniane dzieła- wypowiedzi o sobie i dzielnicy.Dzieci zamieszczą wykonane prace w ważnych dla nich miejscach w dzielnicach. Chcemy ożywić dzielnicowe zaułki, zwrócić uwagę mieszkańców na zapomniane piękno. Stworzone dzieła staną się wyrazem lokalnego street artu, land artu – można przeczytać w opisie warsztatów.

Prowadzenie: Ewa Woźniak oraz Teresa Woźniak-Pacan

„WY/PATRZ/MY” – spektakl multimedialny ( w spektaklu wykorzystamy film nakręcony przez młodzież podczas warsztatów „Obrazki z Dzielnicy”). Pokazy 17, 18, 19 sierpnia, o godz. 18, Zawodzie i Załęże
Reżyseria: Konrad Dworakowski, muzyka: Piotr Klimek, scenografia: Marika Wojciechowska. Występują aktorzy Teatru Poddańczego wraz z Przemysławem Buksińskim oraz Piotrem Osakiem.

– Bo tego lata w Załężu i Zawodziu Kultura jest Dostępna! A Katowice to miasto bez ogródek kulturalne – podkreśla Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Poddańczy.

Partnerami projektu MIASTO BEZ OGRÓDEK- Luftujemy Bramy, Portretujemy Dzielnice są:

Katowice Miasto Ogrodów,
Klub Wysoki Zamek,
Dom Aniołów Stróżów,
MDK Bogucice- Zawodzie,
Teatr Pinokio,
Stowarzyszenie Mocni Razem.