23.02.2021

radość przedszkolaków

Droga Czytelniczko, Drogi Czytelniku, czy wyobrażałaś, wyobrażałeś sobie kiedyś świat bez pomocy?

Jakim byłby strasznym miejscem, gdybyśmy nie wspierali się i nie pomagali sobie nawzajem. Gdyby nie istniała empatia, wrażliwość, a nasze oczy i serca nie były otwarte na potrzeby i cierpienie drugiego człowieka, dziecka…Dzisiaj jest dobry dzień, by się nad tym zastanowić i piękna okazja do okazania pomocy. 23 lutego jest bowiem Międzynarodowym Dniem Pomocy Potrzebującym.

Pomoc to nie tylko wsparcie finansowe, przekazanie rzeczy materialnych czy podzielenie się posiłkiem. Często pomoc jakiej potrzebuje drugi człowiek to dobre słowo, rozmowa, która podnosi na duchu, poświęcenie czasu, obecność, ciepło. Pomoc, tym bardziej potrzebna, w obecnych, trudnych czasach izolacji, wielu zamknięć, obostrzeń, nakazów i zakazów. Okres pandemii okazał się tragiczny w skutkach na wielu polach. Może nie myślimy o tym na co dzień, media nie informują na bieżąco o tych danych, jednak okres izolacji mocno odbił się na rodzinach, szczególnie dzieciach z rodzin potrzebujących.

W Polsce działa około 14o tysięcy organizacji pozarządowych, do których zaliczamy głównie fundacje oraz stowarzyszenia. W województwie śląskim działa 9% z nich, czyli około 11 tysięcy. Stowarzyszenie Domu Aniołów Stróżów jest jedną z takich organizacji. Pomocą potrzebującym zajmują się od 27 lat. Wspierają rodziny wykluczone społecznie, ubogie, z trudnościami. Swoje działania kierują głównie do dzieci i młodzieży.

Prowadzimy placówki wsparcia dziennego, kluby młodzieżowe i kluby malucha – każdego dnia pomagamy około 130 dzieciom. Nasze DOMY są otwarte 5 dni w tygodniu. Dzieci i młodzież w wieku od 2,5 do 18 lat każdego dnia przychodzi do nas na zajęcia, po pomoc w odrobieniu zadania domowego, wspólnie przygotować i zjeść posiłek, pobyć razem, porozmawiać. W czasie pandemii, gdy pozostawaliśmy zamknięci, nie było to możliwe. Wychowawcy i Wolontariusze spotykali się z dzieciakami na klatkach schodowych, podwórkach, na krótkich spacerach i rozmowach w różnych komunikatorach. Ale było to bardzo trudne.

mówi Monika Bajka, Prezes Stowarzyszenia Domy Aniołów Stróżów.

Placówki jak Dom Aniołów są często odskocznią, bezpiecznym miejscem i schronieniem dla dzieci, które w domach mają trudną sytuację. Doskwiera im po prostu samotność. Są zaniedbane emocjonalnie, ponieważ nikt z nimi nie rozmawia o ich problemach. Pandemia była dla wszystkich testem wytrzymałości, jednak z badań naukowych wynika, że to dzieci i młodzież szczególnie silnie odczuwają stres z nią związany. Destabilizacja życia rodzinnego, utrata pracy przez rodzica, brak możliwości wykonywania pracy dorywczej, czyli brak środków do życia…w takich warunkach nie trudno o konflikt, którego ofiarami często są dzieci. Do tego utrata poczucia bezpieczeństwa przez konieczność zmiany przyzwyczajeń i rutyny oraz największe zmartwienie i dramat dzieci – brak kontaktu z rówieśnikami.

Dzieci z rodzin wykluczonych społecznie, ubogich, potrzebujących wsparcia i pomocy w radzeniu sobie w życiu -są zawsze ofiarami systemu w jakim żyją. Miejsca takie jak Dom Aniołów Stróżów są dla wielu z nich drugim DOMEM. Przychodzą tutaj często prosto po szkole i zostają do wieczora. Wychowawcom mówią o swoich problemach, nawiązują przyjaźnie, relacje, ale przede wszystkim, uczą się funkcjonowania w grupie i pracują nad poczuciem własnej wartości, swoimi zachowaniami, kształtują swój charakter. Cała idea pomocy Domy Aniołów Stróżów to wspieranie poprzez relację, którą zbudować można tylko codziennym, stałym kontaktem, który daje poczucie bezpieczeństwa

mówi Monika Bajka, Prezes Stowarzyszenia Domu Aniołów Stróżów.

Pomoc potrzebującym może być okazana na wiele sposobów. Wsparcie organizacji pożytku publicznego jest jedną z nich. Stowarzyszenie Domy Aniołów Stróżów działa dzięki otwartym na drugiego człowieka oczom i sercom, dzięki empatii i wrażliwości na potrzeby innych. Jednym ze sposobów wsparcia jest aktualnie możliwość przekazania 1% podatku – KRS 000 000 9221. Każdy może skorzystać z tego obywatelskiego przywileju, który nic nas nie kosztuje, a ma szansę wiele zmienić w życiu potrzebujących. Warto o tym pamiętać, szczególnie dzisiaj, w Międzynarodowym Dniu Pomocy Potrzebującym.